| anonim_4396 a întrebat:

Hey, va rog foarte mult sa ma ajutați! Am o mare problema, colegii la scoala mereu fac mișto de mine ca sunt prost, urat! Etc. Sambata e ziua unei colege de scoala si i-am spus daca pot veni și eu la ziua ei, ea m-a injurat si a spus ca nu vrea sa auda de mine invitand alti colegi din clasa in fata mea! Ma simt prost, sunt doar un prost si de aia colegii isi bat joc de mine! Nu stiu, parca as vrea sa mor sa scap odata de toate astea, nu mai suport, plang aproape in fiecare zi!

Răspuns Câştigător
| UnDiavol a răspuns:

Nu ești prost! iei sunt Proști!

Uite eu dacă eram in locul tău sti ce făceam in locul tău? Stăteam departe defintiv de Așa colegi nu sun oameni nu te mai necaji tu ai un suflet cu Adevărată curată lăsai nu mai pune la inima ce spun colegi tai sa nu îți faci rău din caza lor iei așa sunt uni oameni așa sunt trebuie sa intelgi ca im viața asta nu toți oameni te vor iubi cu Adevărată orice ai face și nu toți oameni te vor place orice ai face tu trebuie sa fi tu cine ești tu cu Adevărată ai grija de tine nu mai pune la inima ce spun ei

Am să-ți împart cu tine ceva când eram mic la serbare find mai sărac nu aveam Cine știe ce costum pe mine era ceva mai vechi și uni colegi au ras de mine eram mic și m-a atins asta dar nu aveam bani să-mi iau un costum cum aveau iei eram unu pe care tata mi-l loase din ce avea și el și atunci m-am dus acasă plângând nu am mai stat nici la serbare și mi-a zis tata ca haina nu face omul onur omule face haina și atunci mi-a dat o lecție și ma învață multe am Învățată multe de la el datorită lui sunt cine sunt cu toate ca el beau foarte mult si făcea rău la băutura urâta rău dar mereu ma învață de bine și ma lua lângă el la orice era haiduc mare dar mereu ma învață de bine eu eram aparte pentru el

2 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| aimullah123 a răspuns:

Salutare, prieten drag de pe TPU!
Sper ca in momentul in care citesti acest mesaj esti bine sau macar nu plangi. Am trecut si eu prin ceva asemanator. Asa cum am mai zis, m-am regasit in majoritatea problemelor emotionale ale adolescentilor care pun intrebari aici pe TPU.
Da-mi voie sa iti povestesc cateva astfel de intamplari.
Mergeam pe strada si fara nici o jena o fata dintr-un grup de fete zice "mama ce fata are asta..." ma rog a zis-o intr-un mod mult mai vulgar dar nu pot sa reproduc. Alta data imi placea si mie mult mult de o fata si am vrut sa vorbesc cu ea si mi-a zis "mars ma terminatule, nu vezi ce fata ai?!". Si de mine a ras toata lumea ca sunt urat, ca sunt pitic, ca scriu urat, ca ma imbrac naspa, ca ma tund nu stiu cum etc. Nu ma apuc sa ti le spun pe toate ca te plictisesc.
Ceea ce e foarte interesant de precizat aici, este faptul ca aceste lucruri se intamplau in scoala generala si in liceu. In facultate deja nu prea se mai intampla asa. Adica cu cat sunt oamenii mai maturi si mai trecuti prin viata cu atat judeca mai putin. Deci nu vei fi jignit toata viata. Trebuie doar sa ai rabdare si se va termina big grin
Dar pana se termina trebuie sa inveti tu anumite lucruri. Adica tu in mod normal nu ar trebui sa pui la suflet ceea ce iti zic colegii tai. Vreau sa zic ca ar trebui sa ai o stima de sine (modul in care un individ se vede pe sine) normala. Mai clar, tu nu ai voie sa te vezi pe tine urat sau prost. Asta pentru ca nu esti. E doar modul in care te percep pe tine altii (mai ales ca e vorba de niste copii). Tu vrei sa mori pentru modul in care te vad niste copii? Pe bune? E normal ce se intampla in mintea ta dar nu se justifica sa gandesti acele lucruri. Sa stii ca oamenii nu sunt rai.
Unii nu sunt inca pregatiti sa traiasca intr-o colectivitate si o sa le ia ceva timp pana or sa invete ca nu e bine sa judece alti oameni sau poate nu vor invata asta niciodata.
Tu fa tot posibilul sa iti demonstrezi doar tine cat de valoros esti.
Sa stii ca iti inteleg suferinta si inteleg ca te doare ca nu ai fost acceptat la acea petrecere. I-ai facut ceva rau vreodata?
Daca nu poti incerca sa mergi la ea si sa ii spui "Buna, vreau sa discut si eu ceva serios cu tine intre patru ochi." Si daca accepta (in cazul in care nu accepta gasesti tu o solutie sa vorbesti cu ea intre patru ochi, o scuza ceva ..esti baiat mare doar) ii poti spune ceva de genul. "Inainte de toate o sa te rog iti imaginezi ca suntem adulti si ca purtam aceasta discutie ca doi oameni maturi. Deci asta inseamna ca nu ne suparam niciunul, ca discutam deschis, ca nu ne injuram si nu ne vorbim urat unul altuia. Iti mai aduci tu aminte cand te-am rugat sa imi perimiti sa vin si eu la ziua ta, cum mi-ai vorbit? Poate nu ti-ai dat seama pe moment dar sa stii ca m-a afecat foarte mult. Si asta pentru ca nu intamplator mi-am dorit sa vin la ziua ta. Daca mi-am dorit asta inseamna ca tu esti importanta ca persoana pentru mine. Tu contezi foarte mult pentru mine. Nu as vrea sa ma intelegi gresit. Suntem colegi de atata timp si insemni ceva pentru mine. Si pe tine te-ar durea daca o persoana pe care tu o apreciezi ti-ar vorbi asa urat. Sper sa intelegi aceste lucruri. Asa cum mi-ai vorbit tu ma asteptam sa ii vorbesti unui om care te uraste, nici decum mie. Vreau sa tii cont, in cazul in care iti schimbi parerea, ca eu inca imi doresc foarte mult sa iti fiu alaturi la acest eveniment foarte important pentru tine. Iti multumesc frumos ca ai acceptat sa discutam".

Daca nu merge asa, gasesti tu o solutie doar esti baiat mare.
Nu renunta la ceea ce iti doresti in viata big grin
Bafta!