| alexutzaioana a întrebat:

Heyy TPU!
Prietena mea are o problema mare si as vrea cumva sa o ajut.
Deci... sa va povestesc ce i s-a intamplat.
De la inceputul anului scolar a inceput sa ii placa de un baiat, C sa zicem. C era cam vagabond si curvar, nu s-ar fi uitat la una ca ea. Atunci prietena mea, A sa zicem, i-a cerut ajutorul unei fete, B, ca sa afle in eventualul caz daca o place. Ei bine, B indruga o multime de minciuni, cum ca nu ar avea sanse cu el, cum ca o barfeste cu baietii, si i-am spus sa nu o creada, dar nu m-a ascultat si a crezut tot ce i-a spus.
In vacanta de iarna, A i-a trimis un mesaj lui C pe fb in care ii zicea ca il place si daca nu o place sa nu zica intregii scoli. Cand a inceput scoala, a doua zi, C, care vazuse mesajul, a inceput sa se poarte cu A ca un mitocan, atunci A i-a spus in gura mare ca nu ea i-a trimis mesajul, ci vara-sa de 10 ani (trebuia sa para convingatoare).
Intre timp, lui C a inceput sa-i placa de A, iar cu toate ca B stia, nu a vrut sa-i spuna lui A si a tot tinut-o pe a ei ca nu ar avea sanse cu el. Si nu, nu il placea pentru ca stiam de cine ii place lui B, dar nu e exclus sa fi mintit.
Cand am iesit in oras, eu, A si restul de prieteni, a venit cu noi si un prieten de-al lui C si A s-a scapat ca il place, iar prietenul lui i-a spus ca C o place demult. Iar ea a concluzionat ca B a mintit. Dar nu numai cu asta.
Acum cateva zile, cand s-au intalnit cei din grupul lui B (include pe cea mai fitoasa persoana pe care am cunoscut-o ever, sa ii zicem f, pe prietenii lui C, 3 la numar, pe catelusul fitoasei si pe fufa clasei), un baiat din grupul din care face parte C a inceput sa zica de mesajul care i l-a trimis A si ca i l-a vazut, ca stie parola de la contul de fb al lui C si ca numai a zis ca l-a sters, cand de fapt l-a pastrat. Atunci, dupa versiunea povestita de B lui A, F incepe sa-si bata joc de A, ca e o proasta, ca i-a zis sa nu zica intregii scoli ca sa nu-si strice reputatia de tocilara (nu e o tocilara). In acel moment, tot dupa spusele lui B, C a inceput sa rada cu gura pana la urechi.
Cand B i-a povestit lui A, A s-a enervat asa de tare, incat i-a trimis mesaj lui F in care o punea la respect. Apoi, catelusul lui F a sunat-o si i-a povestit totul (cu toate ca sta cu F, nu e chiar asa de nesimtita cum e ea si ne intelegem bine eu si A cu ea): I-a zis lui A ca de fapt B a facut-o proasta, a ras de ea, i-a spus lui C ca a mintit atunci cand i-a spus ca vara-sa i-a trimis mesajul, iar C s-a pus in gura cu B si apoi a plecat nervos. Dupa ce au terminat de vb amandoua, o suna F pe A si ii explica totul, aceeasi versiune cu cea a catelusului ei. A, stiind ca nu poate sa se increada in F si catelusul ei, l-a sunat pe prietenul lui C care a venit cu noi atunci, care a fost acolo, si i-a confirmat totul.
Apoi, F o suna pe B si ii face ditamai scandalul ca o baga in belele, apoi dupa jumatate de ora B o suna pe A si o ameninta ca le spune parintilor ei ca din cauza ei a intrat in **** (B stiind ca parintii lui A tin foarte mult la B), apoi A, speriata de comportamentul lui B, (facuse o criza de nervi ca ambele ei prietene in care putea avea incredere, dar ele nu in ea, se suparasera pe ea) o suna pe F, ii explica ce s-a intamplat si ii cere sfatul ce sa faca. Atunci F si A cad de acord sa o linisteasca pe B (parintii ei voind sa o duca la spital - stiu, ce nebuna), cerandu-si iertare.
Acum A nu stie ce sa faca, sa mai vorbeasca cu B, sa nu, sa discute cu C... Si daca ar trebui sa discute cu C, cum ar putea sa o faca?
Mii de scuze ca v-am retinut din timp cu o poveste asa de lunga, dar chiar vreau sa o ajut, poate ma puteti sfatui ce pot sa fac, ca sa ii dau un sfat!
P.S. Nu sunt eu, o zic din nou.

Răspuns Câştigător
| TheKitty a răspuns:

In primul rand B e o nesimtita, iar prietena ta nu ar trebui sa mai vorbeasca cu ea. Apoi, daca C o place pe A asa cum a zis prietenul lui C, ar trebui sa vorbeasca cu el (A cu C). Asa ar putea ramane impreuna, iar asta i-ar face in ciuda lui B. Oricarui baiat ii plac fetele deschise, dar nu cele care se baga foarte mult in seama si daca C o place pe A, dintr-o mica discutie, ar putea rezulta ceva frumoswinking. Oricum succes va doresc si daca v-am fost de ajutor imi pare bine!