| Any_Dana_1999 a întrebat:

Heyyy
bun deci eu am 14 ani dar asta nu conteaza.
eu vreau sa merg in Romania in vacanta, dar parintii mei nu pot veni cu mine si am auzit ca pot sa merg singura cu avionul cu procura sau ceva gen, dar mi s-a zis ca la intoarcere s-ar putea sa nu ma lase sa plec de ce? sau poate pot sa ma duc si sa ma intorc fara vreo problema, si ce fel de harti ar trebui sa fac sau in fine intelegeti voi cret! multumesc happy

Răspuns Câştigător
| MeForeverAlone a răspuns:

Trebuie să mergi cu părinții la notariat, să îți facă o procură pe o anumită perioadă de timp. Dacă trece acea perioadă nu te mai poți întoarce singură. Și îți trebuie un bilet de minoră.

| Any_Dana_1999 explică (pentru MeForeverAlone):

Bun asta am inteles, dar tatal meu e in alta tara si mama in alta tara, exista vreun mod de a face procura sau ar trebui sa vina tatal meu aici sa faca procura?

| MeForeverAlone a răspuns (pentru Any_Dana_1999):

Asta nu știu, pentru că n-am fost într-o astfel de stuație. Dar poți să mergi direct acolo cu o rudă apropiată și cu certificatul sau o copie după buletin (al părinților tăi, desigur) și să întrebi.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nevoie in primul rand de un insotitor major iar pentru iesirea din Romania ai nevoie de declaratii la notar din partea ambilor parinti ca te lasa sa iesi din tara.