| Mogiojojo a întrebat:

Hi! A mai observat cineva ca continutul pe care il primeste fiecare persoana e special ales pentru acea persoana de catre guvern sau de catre serviciile secrete? Ma refer la muzica, filme si tot ce vede pe internet, la tv, la radio, etc. Ati remarcat si voi sau sunt eu 'vizata'? De ce as fi vizata?
Dau si un exemplu: ma gandeam intr-o zi ca daca cineva ar vrea sa spioneze o persoana ar putea sa ascunda o camera intr-un urs de plus; dupa doua zile butonez telecomanda (si nici nu am abonament din ala scump cu 500 de canale, am doar vreo 100 cu maxim 5 care sunt de filme) si opresc pe un film cu ceva detectivi etc si incep ei sa zica ceva de camere ascunse in jucarii de plus si o crima legata de asta, neimportant filmul. Ideea e ca atunci cand am oprit pe acel film parea un film obisnuit cu detectvi, deci nu am oprit pentru ca am auzit de camere ascunse in ursi.
Mai am un exemplu: mi s-a intamplat chestia asta vreo luna. Deci eu ma uit la multe documentare si filme din SUA, ok si acolo se pronunta destul de des cuvantul 'United States'. Ei bine ma uitam intr-o zi la un documentar despre un jaf in Chicago, SUA si in loc de 'SUA' spunea intruna 'Statul Illinois'(un stat din America) si am marit volumul la tv si in timp ce persoana zicea in engleza 'United States' la mine pe subtitrare apare 'Illinois'. Dupa aceea mi s-a intamplat la orice film sau documentar vedeam sa scrie in loc de SUA, Illinois si asta timp de o luna de zile. Continutul nu avea legatura cu acel stat. Sincera sa fiu, nu auzisem inainte niciodata de acesta si cunosc numele la aproape toate celelalte (Virginia, Wisconsin, Malibou, Mississippi, etc) Deci cineva controleaza acest continut si a vrut sa-mi demonstreze ca face asta.
Intrebarile sunt: doar eu? de ce? Spuneti-mi ce stiti.

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa le zici sa iti cumpere paine daca tot te asculta...

| Mogiojojo explică (pentru suntserios):

Pai sa stii ca le zic pentru ca stiu ca ma asculta non-stop. Cateodata le zic ca nu am chef de ei si ma lasa in pace; nu sunt baieti asa rai.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Aa si sa iti iei si coif din ala de aluminiu pentri 5G

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

A... cred ca ti se pare (fara suparare). Daca tu te uiti la un film cu ursi polari... auzi cuvantul ursi polari destul de des, stii?

Bineinteles acum ca o sa zici ca nu are legatura.
Dar ca raspuns, nu happy suntem atat de nesiminificativi in mod particular pentru "guvern" incat nu isi bat ei capul cu noi.
Adevarul este si a fost sub nasul nostru mereu, despre absolut orice. Doar ca noi cautam asta in alta parte si evident ca nu il vedem. Un exemplu ar fi cazul zis de tine.

Prestigiul este actul final la un truc.

Seara faina in continuare ^_^

| Mogiojojo explică (pentru DoarBogdan):

Sincer, ma simt foarte neimportanta si neinteresanta si nu stiu de ce m-ar urmari cineva dar mi s-au intamplat niste lucruri care sunt putin 'paranormale' (gen sa te stalkareasca cineva si sa spuna ce gandesti, ceva ce nu i-ai spus nimanui niciodata) si de atunci caut raspunsuri. In rest nu ma simt absolut deloc urmarita, adica la modul sa ma uit tot timpul in spate.

| StrongHeart a răspuns (pentru Mogiojojo):

E un sistem controlat.NU inseamna ca esti urmarita in mod particular, dar masele de oameni sunt urmarite din satelit, tot ce facem pe net e urmarit, absolut tot e controlat.Asta nu trebuie sa bage panica in oameni, ci e pur si simplu lumea in care traim.

| Mogiojojo explică (pentru StrongHeart):

Aici gresesti! Nu doar ce facem pe net e controlat. E controlat tot ce vedem si auzim pe strada, acasa, etc.

| Mogiojojo explică (pentru StrongHeart):

Și de ce ar face cineva asta ca sa te chinuie?

| StrongHeart a răspuns (pentru Mogiojojo):

Pentru control si putere, nu ii intereseaza sa te chinuie pe tine in mod particular, ii intereseaza sa detina control asupra oamenilor in general.Asta se intampla de cand lumea, asta a fost visul tuturor imparatilor din toate imperiile care au existat, sa detina suprematia.

| Celcestietot a răspuns:

Primesti acel continut pe baza unor analize ale inteligentei artificiale, iar procesul are loc tot pe baza ALEGERILOR TALE. La YT ma refeream acum.
Cat despre controlul situatiei prezentate... ti se pare...

De ce mai intri in contact cu tehnologia daca ne explici cat de periculoasa este? Nu mai intra si iti dispar fanteziile din cap + ca te atentionez de pe acum ca nu vor aparea oamenii in negru la usa ta, daca evadezi din acest sistem, bineinteles! laughing rolling on the floor

| OldSoul a răspuns:

Legat de prima ta "intamplare" cea cu camera de supraveghere ascunsa intr-o jucarie de pluj.
Cel mai probabil cand schimbai tu odata canalele, ai trecut peste filmul ala cu detectivi, asa, din trecere.
Tu nu ai bagat de seama ce scria acolo, insa cel mai probabil subconstientul tau a facut asta, si data urmatoare cand ai trecut pe acolo, ti-a tras un semnal de avertizare si asa te-ai oprit pe acel canal si ai vazut mai mult.
Chestii de genul mi se mai intampla si mie.

Cat despre a-2-a intrebare, posibil sa fie o problema cu subtitrarile.

| Furnicuta000 a răspuns:

Posibil sa fie cum zici tu, dar numai daca esti o persoana foarte influenta, foarte cunoscuta, foarte bogata etc. Altfel pot fi simple coincidente

| StrongHeart a răspuns:

Ai vazut Matrix?

| Mogiojojo explică (pentru StrongHeart):

Am vazut ceva. De ce? Traiesc in matrix?