| MayaDaya a întrebat:

Hi! Ce faci cand simti ca esti singur pe lumea asta? cand simti ca de fapt fiecare isi urmareste scopul, si ca de fapt fiecare lupta doar pentru el?! E un sentiment ingrozitor, cel pe care il simt acum! Nici macar parintii. simt ca nu le mai pasa nici celor mai buni prieteni de mine, fiecare profita de ce ai: inteligenta, frumusete, dar apoi te "abandoneaza" DE ce, oare? Ce poti sa faci in situatia asta?

10 răspunsuri:
| gaby_7039 a răspuns:

Eu zic sa ti in tine

| OnutzZa_2537 a răspuns:

Nu iti fake grijiwinking.E o stare de depresie prin care trec multi adolescenti.big grin
Sfatul meu este sa nu decurgi la fapte pe care le-ai putea regreta apoi:Ai incredere in tine si in kei pe care ii iubestish vei vedea ca viata nu e intotdeauna roz.big grine ce kuloare vrei tuhappy... Sper ca am fost de folos...>big grin

| FucktheSystem a răspuns:

Stiu ce zici, dar nu poti sa faci nimci decat sa treci cu vederea si sa traiesti fericit. Deja m-am obisnuit ca unii [ precizez decat unii, de care chiar incerc sa ma feresc] stau cu mine ca le fac cinste sa ca le cumpar ce mai vor, desi incerc sa ma dezonijnuiesc de asta nu pot sa refruz pe cineva care ma roaga sa il imprumut si imi zice ca imi dayce banii dar nu ii mai da niciodata, si nici nu pot sa ii zic intruna sa mi aduca, whatever. Stiu cum e cand la un moment dat te paresesc toti prietenii, am patit asta vara cand dupa un zvon tampit s-a ajuns la ideea ca sunt demonizata, si normal ca m-am certat cu prietenii care au inceput asa o porcarie, de fapt chiar cea mai buna prietena a mea de atunci a inceput asta. Ce a, facut in privinta asa, am renuntat la toti asa zisii bun prieteni si ii consider pe toti doar prieteni, dar mai putin cand un prieten te paraseste fata de cand te paraseste un bun prieten. Parintii niciodata nu au avut un rol prea important in deciziile mele, ei ma lasa sa imi fac propiile greseli si nu se baga in viata mea. Cel mai des ii vad in excursii in rest nu prea stau cu ei, e trist pentru mine dar nici ei nici eu nu am timp sa stam impreuna...
Oricum incearca sa iti gasesti linistea in propia persoana si nu te baza pe altii pentru ca nici cei mai buni prieteni nu pot fi de incerere.

| AnGeL a răspuns:

Cel mai bine e sa nu te mai increzi in nimeni in astfel de situatii
ar trabuii sa deschizi ochii si sa vezi ca asta e lumea in care noi traim trebuie sa o accepti asa cum e ea, buna sau rea (asta e realitatea)
nu putem face nimic in privinta asta tot ce putem face e sa ne integram printre acesti profitori

| Tania8022 a răspuns:

Te inteleg. eu simtla fel dar e un sentiment recator.eu cand sunt in stare asta ma gandesc sa desenez>cand a murit bunicul meu am inceput sa desenez intruna desene in care bunicul se transforma in lumina care ince ince disparea si in locul lumini aparea un barbatin halat alb.

| No a răspuns:

Si eu am trecut printr-o situatie ca asta, sa stii straight face. Fiecare profita de tine, isi vad de treba lor, nu te baga in seama.e pur si simplu foarte aiurea, dar adevarat. In situatii ca astea, pur si simplu eu incerc sa vorbesc numai cu persoanele care tin la mine, care stiu sa ma aprecieze : adica prietenii adevarati. Da, un prieten e ca un trifoi cu patru foi : greu de gasit, dar norocos daca il ai. straight face Eu a trebuit sa caut aproape toata viata pentru a-mi gasi o prietena ca asta. Dar, cu putina rabadare, si tu vei gasiwinking In legatura cu parintii, nu-ti face griji, daca au si ei zile grele la servici sau nu se simt prea grozav, e normal sa nu le pese decat de ei. rolling eyes.( si spun din experienta ).dar totusi, parintii sun parinti si sunt sigura ca ei te iubesc enorm :X.
P.S. bafta si mult noroc!

| Sabinaaa_5167 a răspuns:

Stiu sentimentul. Si eu am unele momente in care ma gandesc ca pana la urma toti ramanem singuri intr-un fel sau altul.De ce...Pentru ca multi isi fac norocul cu mana lor ceea ce in ziua de azi a devenit o calitate.In primul rand parintii mereu vor tine la tine indiferent de situatie.Sunt ai tai! Chiar dac auneori par ca mai uita asta. Legat de prieteni.Este groaznic de frustrant! Nu toti sunt asa. Dar este foarte greu sa gasesti pe cineva de incredere.Eu iti recomand cand te gandesti la asta.sa iti faci o cana de ceai, sa faci o baie fierbinte. orice ce te relaxeaza, citesti o carte, vezi o comedie ORICE! Sa iti alunge gandul de la lumea rece de afara. Trebuie sa inveti sa te bazezi pe tine! Singura pe lume nu esti.sunt parintii tai, sunt prietenii care totusi sunt ai tai, si suntem noi care vrem sa te ajutamlove struck. [P.S Eu mi-am luat o pisica si ma ajuta mult, mereu ma calmeaza cand vine langa mine pentru ca se spune ca aluga energiile negarive, si e o preocupare in plus.Iti da un sentiment ca cineva chiar are nevoie de tine pentru a traii]

| TuTy_9909 a răspuns:

Simt acelasi lucru zic ca nu mai are rost sa traiesc incep sa ii urasc p toti de langa mine...e naspa ...incearca sa iesi din situatie ca o sa ajungi rauwinking. crede-ma

| Alinutza06 a răspuns:

Nu dispera. O sa te confrunti in viata cu multe situatii mai grele ca astea.Asteapta ca lucrurile sa se rezolve de la sinewinking.

| RoxyRoxy_5250 a răspuns:

Hei... stiu sentimentu si eu am facut doar atat m-am culcat ca de obicei seara sunt in stari din astea m-am pus in pat am tras un puiut de somnlaughing si cand m-am trezit m-am simtit bine de exemplu eu acum la ora 11 ma simt ca o nebuna laughing ca as face foarte multelaughing