| exol a întrebat:

Hi, deci vreauh sa imi pun pierce in buza dar nu stiu, cred ca am nevoie de cateva sfaturi sau indrumari, ce ar trebui sa stiu dinainte, am mai avut in limba facut de un prieten dar s-a astupat si acum vreauh in buza e cineva care si. a facut singur? am nevoie de putin ajutor... mersi anticipat

Răspuns Câştigător
| Sapphire a răspuns:

@Ourano: Scuza-ma, dar cat de idiot sa fii sa iti faci piercing fara un ac si sa impingi cercelul pana iese pe partea cealalta? Si cine a invatat-o pe ea sa se dea cu parfum pe rana? Nici macar cu spirt nu e indicat sa faci asta pentru ca are alcool si "sapa" in rana. Te ustura pe urma de dai de naiba!
Revenind la intrebarea lui exol. Sa iti spun cum mi-am facut eu: Intai de toate, trebuie sa te hotarasti ce model de piercing vrei. In cazul in care doresti sa iti pui un labret, trebuie sa iti iei doua piercinguri. Unul cu o tija mai mare iar celalalt cu o tija mai mica. Imediat dupa ce iti vei da gaura cu acul steril (ac de un diametru mai maricel ii ceri farmacistei) iti pui piercingul cu tija mai mare. De ce? Pentru ca in prima luna, zona respectiva va vi umflata, iar daca iti pui un pierce cu o tija mai mica, risti sa ramai cu el in buza de tot, si doar prin operatie sa ti-l poti scoate. Adica o sa iti creasca carne peste el pentru ca buza fiind unflata, tija nu are loc "sa se miste". Ai grija ca tot ce folosesti sa fie steril. In perioada vindecarii s-ar putea sa iti curga de acolo si un fel de lichid albicios. Astea sunt celulele moarte. Insa daca lichidul este mai galbui, inseamna ca ai infectie. Pentru asta pune niste pudra Baneocin cu antibiotic acolo si o sa iti treaca. Cam atat. A, si evita in perioada aia sa bei acidulat, sa fumezi, sa bei alcool, sa mananci/bei fierbinte sau foarte rece.
Daca mai vrei sa stii ceva spune-mi! happy

| Deteșan_LOredana_1999 a răspuns (pentru Sapphire):

laughing te rog ajută-mă laughing mi-am făcut pierce in buzã si pirsu are tija cam mică si mă strange mi l-a făcut un prieten, nu la salon. si a zis sa nu-l dau jos pana nu se vindecă dar mă strange rău si cred ca ar trebui să pun altul cu tija mai mare dar mi-e frica sa nu se infecteze sad ce să fac?

10 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Am avut o prietena care avea in buza si l-a facut singurica, te dai cu putin parfum sa-ti amorteasc, tii cercelul in spirt cu o noapte inainte sa iti faci gaura, il dai pe el cu parfum cand ai de gand sate apuci, si apesi cu toate puterile pana iese cercelul pe partea cealalta.

| Sapphire a răspuns:

De umflat se umfla dar se si inroseste. Si chiar daca nu ti se infecteaza iti recomand ca dupa ce mananci sa iti clatesti gura cu apa si sare mare de bucatarie ca dezinfectant si dupa, sa iti pui pudra Baneocin. Eu de curand mi-am facut alt piercing, dar in nas si mi se infectase. Zona era rosie si dureroasa la orice atingere. Pe atunci nu stiam de Baneocin si a trebuit sa il dau jos. Dupa o vreme, asta fiind acum o 2 saptamani aproape, mi-am facut din nou. Mi-am pus Baneocin si nu am mai avut nici o problema.
Nu iti recomand sa iti dai gaura cu ac normal, de seringa, pentru ca nu are diametrul cat ar trebui astfel incat atunci cand iti dai gaura, varful piercingului sa intre in varful acului iar in timp ce iti scoti acul, piercingul sa intre in orificiu in acelasi timp, intelegi? Faci 2 treburi odata cu un ac mai largut. Asa daca iti faci cu un ac normal, sunt sanse mari sa nu nimeresti gaura dar iti vei si forta orificiul pentru ca piercingul e mai gros decat acul. Prostia asta am facut-o si eu prima oara.
De anestezic nu stiu ce sa iti zic pentru ca eu nu am folosit niciodata cand mi-am facut piercinguri. happy
Pana cand se retrage umflatura, pana se vindeca nu te juca cu piercingul, adica sa nu il scoti, bagi si iar scoti ca faci rana si te si infectezi.
Hmm. eu mi-am scos piercingul din buza in februarie si tot am mai ramas cu un mic orificiu la suprafata ca sa zic asa. thinking

| Denvar a răspuns:

Crezi ca o sa fi mai speciala cu un pierce in buza? dupa mine NUhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu as vrea sa imi pun pierce sub limba dar nu stiu ce nu am voie sa mananc ca sa nu mi se infecteza

| exol explică:

''denvara'' [sunt baiat laughing] ''ourano''[mersi pentru sfaturi dar ma tem ca no sa le respect] si ''fox'' mersi mult pentru indicatii si vroiam sa t intreb dk se unfla sigur... ca as fi vrut pentru inceput sa-mi dau gaura cu un ac de sringa (steril desigur) si sa-mi pun un cercel medicinal ca e micut si nu prea se obs, ca nu vreau sa vada ai mei, si mai incolo la prima plecare de acasa pentru ceva timp sa fortez putin gaura si sa-mi pun un pierce, sper sa fie in regula tot ce fac, si ca anesteziant o sa folosesc xilina ca asta am folosit si cand mi.am facut in limba, si app gaura din limba mi s. a astupat tongue ca nu l.am purtat o vreme...

| elenushX a răspuns:

Mah eu mi-am dat singura si in limba si in buza si nu am nici pe naiba
mi-am dat cu acul de cusut acum totul e ok
winking
in buza primele zile nu am avut absolut nimic
dar in limba mi se umflase pic de tot in primele 3-4 lize
acum e sopererrrrr

| elenushX a răspuns:

Mah io mi'am dat singura si in limba si in buza si nu am nici pe naiba
mi-am dat cu acul de cusut acum totul e ok
winking
in buza primele zile nu am avt absolut nimic
dar in limba mi se umflase pik de tot in primele 3-4 lize
acum e sopererrrrr

| dede_3662 a răspuns:

Buna.pai si cum iti faci gaura cu acul de cusutstraight face.il bagi si il scoti si apoi bagi piercingul?raised eyebrows.nu prea stiu multe despre astea.ca vreau sa imi fac si eu gaura in buza singura si nu stiu cumthinking si nu stiu cum sa-i cer lu` aia de la farmacie:-s.cum ii sp:d ajutati`ma[ma gasiti la: iubiredolshe id meu]

| Manson_Ioana_1997 a răspuns:

Pai si eu vreau sa imi pun. Ma rog, am incercat sa imi pun si singura, dar mna. Te duci la farmacie si iei o branula gri. O bagi in buza, scoti acul din ea si iti bagi pierce-ul. Si...gata.
Nu face ca mine: eu am luat branula verde pentru ca nu aveau gri, si nu incapea pierce-ul laughing)))