| Your0sweet3dream01 a întrebat:

Hi TPU)))), am si eu o problema, ultimul timp mama se supara foarte des pe mine incepe a ţipa si eu aproape tot timpul sunt inervata.simt ca nu ma mai intelege ca inainte parca e alta.vara ma duc in bulgaria la tabara de romana si vreau sa plec mai repede ca sa scap de ea sa fiu mai calma si sa nu imi stric nervii, vine mereu trista de la serviciu caci are niste probleme si eu inteleg totul, dar niciodata nu vrea sa ma inteleaga, din cauza ca nu am scris oraru in agenda pe vineri si luni a inteceput sa ţipe la mine si sa-mi spuna ca seman cu tata fix asa si el mereu face cind ii este totuna.Parintii sunt divortati si mama mereu se supara cind il laud cu ceva pe tata si spun ca-i un tata bun, incerc sa nu-i prea cer multe lucruri pentru ca ma va intreba pentru ce imi trebuiesc si mereu spune: "Cere-i si lui taicatu spune-i ca-ti trebuie!", si deci ne certam de multe ori si din cauza asta pentru ca eu nu pot cere imi pare ca e cam nepoliticos da marog)))). spuneti-mi ce sa fac ca sa nu mai am aceste conflicte plizzz. happy

2 răspunsuri:
| SVD a răspuns:

Greu de zis! Cred ca cel mai bine ar fi sa vorbesti cu ea ca de la mama la fiica, sa ii spui ca nu iti place cum se comporta cu tine, si incearca sa te apropii mai mult de ea.Primul pas e sa ii castigi increderea:de ex fa ce ti-a spus ea timp de 3 saptamani. Apoi poti sa lasi totul mai moale. Daca faci ce zice ea si poate mai uiti odata sau de doua ori,sigur te va ierta si ti va vorbi frumos! Daca nu merge nici asa, incercati sa vorbiti cu un psiholog, poate el va va rezolva conflictele familiale.Succes!