| anonim_4396 a întrebat:

Voi cine credeti ca a avut dreptate in "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi"? Stefan Gheorghidiu sau Ela? Si de ce?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In roman avem naratiune la persoana I din perspectiva unui personaj-narator, evenimentele sunt descrise asa cum le vede si pricepe Stefan, Ela nu are drept de replica, nu se poate apara...nu are cum sa aiba dreptate Ela pentru ca ea nu poate interveni, nu aveam pararea ei in roman, este insa un capitol ( E tot filozofie) in care Ela ii spune lui Stefan sa ii zica ce a facut, pentru ce vrea sa divorteze.De aici : Ela ori nu acorda prea mare atentie feptului ca petrecea foarte mult timp cu G ori facea pe nebuna.
Din punctul meu de vedere Stefan nu a cunoscut-o destul de bine pe fata,de aceea i se pare ca ea se schimba odata cu primirea de catre Stefan a o parte din mostenirea unchiului Tache,el aspira catre o iubire absoluta,faptul ca Ela,in drum spre Odobesti sta lipita de domnul G il face gelos, gelozia acestuia intensificandu-se in zilele petrecute la Odobesti cand Ela petrece tot timpul cu domnul G, faptul ca mananca cu el, ca sunt singurii asteptati cu masa s.a il fac sa creada ca Ela il inseala. Dar nu poti spune daca este adevarat sau nu pentru ca Ela nu zice nimic, ba chiar ea nu intelege de ce Sefan vrea sa divorteze.Vazand faptele din perspectiva lui Stefan am putea afirma faptul ca Ela il insela dar el era un indragostit, era gelos, se poate sa exagereze in relatarile lui.Iar Ela nu are drept la replica.

1 răspuns:
| cudyu007 a răspuns:

Ela... in carte undeva scrie ca totul se petrece doar in capul lui stefan (intr-un monolog al lui) si ca acestuia ii este teama k nu cumva sa isi imagineze totul...