| elutsa10 a întrebat:

Hiiii! happy Stiti cat de une sunt rotile din PVC la role/skate/trotineta? Sunt la fel de bune ca cele din silicon?

4 răspunsuri:
| me4u a răspuns:

Rotile pentru role, skate sau trotineta trebuie sa fie din Poliuretan, nu din plastic. "Silicon" este doar o denumire populara dupa care alearga toata lumea. A aparut odata cu rotile transprente pentru role despre care romanu' a zis ca sunt din silicon. Duritatea potrivita pentru plimbare variaza undeva intre 80a si 85a. O sa avem la role agresive duritati de 88a-90a si la rolele pentru indoor duritati mai mici de 80a. Aici gasesti cateva roti pentru role: http://www.skates.ro/role/accesorii-role/roti-role

| Vulpicable a răspuns:

Rotile de PVC su o rezistenta foarte slaba la socuri (sarituri). Rotile de PVC se pot crapa, cele de silicon doar se tocesc dupa o folosire foarte indelungata(1-2 ani, depinde cat de ds le folosesti). Rotile de silicon sunt foarte bune pentru sarituri, mai ales ca absorb din socuri, iar daca iti iei o trotineta buna, ele rezista lejer 2 ani fara sa fie nevoie sa le schimbi.
Iti recomand, daca te intereseaza, trotinete Razor (http://www.biciclop.eu/trotinete-razor.html)

| me4u a răspuns (pentru Vulpicable):

Rotile bune sunt din poliuretan, popular denumite din "silicon" cele transparente, sau din "cauciuc" daca sunt negre sau alta culoare. Cele din PVC sunt de evitat. Nu au aderenta deloc si scot un zgomot deranjant cand mergi cu ele...

| alexmico97 a răspuns:

Incearca roti din silicon cu rulmentii abc9 si duritate a8