| Denisaa1235 a întrebat:

Ieri m-am certat cu așa zișii "prieteni". Le explic cum sta treaba si ca am un trecut mai naspa și sa nu mai zic ce am pațit, mai ales cu bullying-ul și cu familia. Bunica mea ma jigneste non stop și pe mama la fel. Le-am zis ca nu ma pot controla cand am crizele alea de nervi iar ei nu ma cred, spun ca ma dau matura și ca am arfe de 18 ani cand de fapt eu n-am și nu am zis vreodata ca sunt matura. Spre deosebire de anii trecuți, pot sa zic ca m-am schimbat. Ca am si eu o latura mai perversa ei au inceput sa ma faca curva. Adica vi se pare normal daca o fata zice un cuvant vulgar, imediat sa fie catalogata ca o ușuratica? Una e sa vorbesti si alta e sa o practici. La mine problema sta in felul urmator: cand am crizele de nervi, conștientizez ceea ce fac și stiu ca voi regreta dupa dar nu ma pot controla și înrăutățesc situatia, ăia mi-au zis ca sunt bipolara ca ma schimb din 10 in 10 minute si nici eu nu stiu daca e adevarat. Sunt inca stabila mintal avand in vedere ca sunt conștientă de ceea ce fac, nu? Dar eu nu ma pot opri chiar daca vreau. Ce ar putea sa fie?

8 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da, esti stabila mintal. Dar nu iti bate capul cu asta, acestea sunt momente care... intr-o oarecare masura trebuie sa se intample in viata unei persoane, pentru a se putea cunoaste.
Asa ca nu ar trebui sa fie probleme.

Cel mai important lucru este sa constientizezi mereu gandurile din capul tau, cand faci asta, de ce faci asta, cum de faci asta. Incearca sa respiri si sa inspiri constient de fiecare data, dar nu intr-o maniera fortata.

Iti lipseste probabil, o cumonicare mai buna, cineva care sa te inteleaga si sa stii ca poti sa te faci inteleasa. Asa ca este bine sa te descarci, este bine sa stii care este problema si sa te analizezi.
Te-ai schimbat, cum ai spus si o sa te mai schimbi iar si iar si iar si...

Nu este normal ca daca cineva zice un cuvant vulgar sa fie catalogat direct, nu este normal sa cataloghezi. Insa lumea face asta, nu iti bate capul. Parerea celor care te judeca intr-un mod gresit nu ar trebui sa conteze pentru tine.

Numai bine! ^_^

| Andreeush a răspuns:

Mama ta de ce nu face ceva în privința asta?

| ShaOfHatred a răspuns:

Girl, eu îți recomand un psiholog. Te-ar ajuta. Și eu sunt cam ca și tine. Adică îmi dau drumul la gură, jignesc, conștientizez că rănesc persoana respectivă, dar câteodată tot nu vreau să mă opresc. Poți ori să încerci tu singură să-ți pui fermoar la gură când te enervezi, sau să mergi la un psiholog. Eu am mers pe prima variantă și mi-a ieșit. Acum, depinde de la om la om.
Și legat de prejudecăți și ce zice lumea, lasă-i să zică, și când vezi că se exagerează ataci problema aka mergi la persoana care și-o deschis prima gura și îi explici ce și cum(dar pasiv-agresiv).
Și eu am fost făcută în multe feluri cu toate că eu nu eram nici flirty, nici nimic. Dar acum toți sunt înmărmuriți peste măsură, c-am tupe să *** atâta lume în gură.

| 95AnastasyaNastyaSya0997 a răspuns:

Nu vreau sa te jignesc dar nu ar strica sa mergi la psihiatru
Daca ai ceva in timp se agraveaza netratat.
Cu cât vei trai in prezent cu atat te vei putea controla mai bine.
Daca cineva te jigneste tu răspunzi politicos.

| Denisaa1235 explică (pentru 95AnastasyaNastyaSya0997):

Faza e ca eu mereu eram asa. Inca de pe la 9 ani și nu ar trebui intai sa ma duc la un psiholog? macar la psihologul școlii pentru inceput asa fel incat parintii mei sa nu stie ca eu am fost. Maica mea a zis ca ar trebui sa ma duc pentru ca ea e in Spania acum și stie cati nervi imi fac cu bunica mea in casa. am discutat cu tata dar nu a vrut si nu vrea, zice ca e doar pentru nebuni. le-am cerut sa ma lase in pace ambii dar tot continua și asta ma face sa-mi pierd calmul. Poate doar am probleme cu nervii dar posibil sa se agraveze și asta

| 95AnastasyaNastyaSya0997 a răspuns (pentru Denisaa1235):

La psiholog e apa de ploaielaughing)și costă
Psihologul sc suna bine dar tu inveti online!
Uite ce sa faci
Vb cu medicul de familie și daca el hotărăște te indruma mai departe.
El poate sa te trimita la psiholog și ai 10 ședințe decontate... poate stie si un psiholog bun ca 90% sunt tampiti din nefericire.
Daca el considera ca un psihiatru te ar ajuta te poate ajuta sa ajungi...

| MissRebeca a răspuns:

Esti in regula din 2 motive.
1. daca constientizezi ca nu e bine si ca iti va parea rau, cu toate astea continui sa tipi, e normal, se cheama nervi si trebuie sa ti-i versi
2. se cheama perioada adolescentei, fetele se confrunta cu asa ceva intre varsta de 14-19 ani
Esti in regula, nu ai nevoie de psiholog, psihiatru, sau ce spun desteptii de mai sus. Doar un sfat iti dau: Sa nu iti pierzi respectul fata de familie. Orice ar spune, chiar daca nu e adevarat, tu ai caracterul tau, principiile tale morale, si trebuie sa te tii de ele, indiferent cum e lumea din jur. Respecta-i pe toti

| Allivoicu a răspuns:

Hei buna, daca doresti putem vorbi nu stiu exact cum functioneaza platforma asta dar imi poti raspunde aici sau sa imi lasi un mesaj oricum ar fi, esti ok, esti stabila mental, toti trecem prin lucruri de genul asta pentru ca asta este varsta in care suntem mai "vulnerabili" sau mai vulcanici, sau poate asa este firea da sa raspunzi mai repede asta nu inseamna ca esti vipolara avand in vedere ca ai trecut prin momente dureroase, daca doresti sa fi sigura poti merge la un psiholog/psihiatru nu stiu care e diferenta dar daca tu simti nevoia nu vad de ce nu odata ce un lucru te poate face sa te simti mai bine eu iti sugerez sa il faci, eu unul sunt o persoana mai relogioasa si incerc sa nu ma enervez sa fiu calm si sa fac lucrurile calculat, daca doresti eu te pot ajuta e placerea mea sa ajut oamenii, e un lucru care ma face fericit. Nu stiu exact cum functioneaza dar poti sa imi raspunzi la comm ul asta am vazut, so, te las sa te gandesti si eu te ajut cu mare placere. Multa bafta sorry de ora.