| ImiPlacMexicaniiXD a întrebat:

Il vad la liceu aproape zilnic. Eu sunt dimineata si el invata dupa-amiaza.
De fiecare dată când trec pe lângă el pe holurile liceului, îl privesc si in acel moment ma priveste si el pe mine,chiar deschis,fără rețineri. Nu ne zâmbim sau altceva,dar ne menținem privirile ațintite unul asupra celuilalt. Si pentru câteva clipe ma simt in al nouălea cer.
Mi-ar placea să-l cunosc. I-am dat follow pe Instagram,dar nu mi-a dat back si nu stiu ce sa cred.
Nu avem interese comune, cunostinte comune foarte putine si eu chiar vreau sa ne întâlnim în realitate cândva. Consider că dacă îi voi da mesaj va fi banal si in general eu nu dau mesaj la băieți pe care nu-i cunosc personal.
M-am săturat să sper, sa cred ca ne vom intalni cândva. De la începutul liceului.
Ce pasi ar trebui să fac ca sa fiu remarcată? Ma atrage tipul enorm.

Răspuns Apreciat de Editori
| uwu7 a răspuns:

Buna! happy
Pai, pentru inceput, mi se pare super qt povestea ta =^w^=
Nu ii da mesaj (deocamdata) ca sa nu pari disperata
Ca sa ii atragi atentia, cred ca:

1. Ar trebui sa ii zambesti cand faceti contact vizual pe hol. Multi baieti adora zambetele fetelor.

2. Ar trebui sa schimbi ceva la tine, la felul in care te imbraci sau la modul in care iti sta parul. Nu e prea sigur, dar poate isi va da seama ca tu faci asta pentru el, pentru atentia lui. *Incearca asta abia dupa ce ii zambesti*

3. Ar trebui sa incerci sa aflii mai multe lucruri despre el de la acele 'cunostinte comune foarte putine', dar, in acelasi timp, sa nu fie evident ca asta vrei. Sau incearca sa te imprietenesti cat mai mult cu ele, pentru ca asa vei putea ajunge mai usor la el. Daca nu cu ele, atunci cu prietenii lui. Metoda asta ar fi ca si cum ai parcurge drumul pentru a ajunge la destinatie (drumul- prietenii lui/cunostintele comune, iar destinatia- el).

Daca iti va da follow back dupa ce ii zambesti, data viitoare cand il vezi pe hol saluta-l. Sau daca iti e rusine, da-i mesaj pe Insta. Iar daca iti raspunde, continua conversatia cu el. Isi va da seama ca esti interesata de el, deci decizia lui va fi daca iti va mai raspunde sau nu.

Dar ai grija! La ce ai zis, imi pare ca te-ai indragostit doar de fizicul lui. Lucrul asta se poate transforma intr-o 'iubire oarba', deci vezi sa nu 'orbesti' pe parcursul drumului tau, pentru ca, daca o faci, iti vei pierde din vedere si celelalte obiective ale tale. Succes!;*

2 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Ai putea să te bagi în seamă cu el.
De ce nu îi dai mesaj pe Instagram?

| Lioana a răspuns:

Am trait si eu o astfel de iubire din priviri in liceu si cred ca a fost cea mai intensa si mai puternica iubire pe care am simtit-o vreodata. M-a afectat pe foarte mult timp. Baiatul era foarte frumos din punctul meu de vedere chiar daca era mic de inaltime si mi se parea foarte manierat si pozitiv. Presupun ca invata si bine. Incepuse sa-mi fie drag sa merg la scoala doar pentru a-l vedea pe el in pauze. Spre deosebire de tine noi eram mai rusinosi si ne mutam privirea in alta parte atunci cand ni se intalneau privirile. Cel mai rau a fost cand el a terminat liceul si eu am ramas in continuare in liceu, pentru ca era mai mare decat mine. Simteam ca ma sfasii de dorul lui si nu stiam cum si unde as putea sa-l revad.

Ai grija ca sentimentele astea de la distanta se pot baza pe lucruri ireale. Iti place fizicul lui dar nu sti ce fel de om e si cum gandeste. Iti creezi in minte o imagine a lui in care tendinta e sa-l idealizezi si sa nu-i dai trasaturi negative. Baiatul din realitate cu siguranta e diferit de cel din mintea ta.
De remarcat te-a remarcat deja dar ai putea sa incepi sa-i zambesti. Zambetul e cea mai simpla si sigura cale de a ajunge la inima cuiva. Daca are cont de Facebook ai putea sa-i faci cerere de prietenie si sa-i transmiti un simplu salut, apoi sa vezi ce urmeaza. Nu fii insistenta in mesaje si asteapta sa-ti raspunda. Daca n-o face poate ca nu simte la fel ca tine.