| Iubesc Limonada a întrebat:

Imi explica si mie cineva leg covalenta coordinativa la chimie? Va rog!

1 răspuns:
| Ionela_6254 a răspuns:

Pai uite iti explic printr-un exemplu:avem molecula de amoniac, in care azotul are o pereche de electroni neparticipanti.aceasta pereche poate forma la randul ei legaturi cu molecule sau particule ce au deficit de electroni(mai putini electroni). astfel ca molecula ce are perechea de electroni neparticipanti functioneaza ca si donor, iar molecula deficitara(cu mai putini electroni) functioneaza ca si acceptor de electroni, astfel se stabileste o legatura coordinativa.

aa. uitasem
legatura coordinativa se reprezinta printr-o sageata de la donor la acceptor.

sper ca ai intelesbig grin