Întrebare recomandată | evagrey24 a întrebat:

Îmi puteți da câteva sfaturi pentru o integrare mai rapidă la liceu? Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| Alina_Alii_1999 a răspuns:

Da.Cel mai bun sfat! Le dai cerere de prietenie viitorilor colegi de clasa, de la alte clase. Mai ales! Elevi mai mari! Daca tu legi prietenii cu copii mai mari automat cei din clasa ta se vor apropia de tine pentru ca vor vedea ca ..na..cunosti. E f important sa vb cu ei pe fb.Sa iesi afara cu ei pana incepe liceul sau... sa ai nr lor gen. poti sa mi dai nr tau sa te sun in prima zi..cu siguranta o sa fiu singura pe acolo. poate imi arati liceul.winking Ii iei cu vrajealalaughing. Sa nu fii timida cand ii cunosti sau cand te duci la liceu..chiar daca esti..trb sa pari falsa. O sa vezi..aia mai mari or sa vrea prostii cu tine ca na esti boboaca cel mai bine e sa stii sa le zici nu dar pe un ton placut.

13 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Fii tu insati. Comporta-te normal.
Altceva nu pot sa zic. Lumea ar trebui sa te placa pentru cine esti. Te asigur ca iti vei face prieteni.

| crazypop a răspuns:

Fii sociabila, intereseaza-te de placerile celorlalti, intra in discutie fara teama si ai incredere in tinewinking

| relativsausigur a răspuns:

Pentru o integrare rapida recomand :
1. Sa fi ingrijita, prin asta nu ma refer la a fi paiata, pitipoanca, ma refer sa ai tot timpul hainute noi si curate, sa le mai schimbi, sa nu umblii cu aceeasi pereche de pantaloni si aceeasi bluza juma de an.
Sa ai tot timpul parul curat si aranjat, chiar daca aranjat simplu, desfacut, pieptanat, sau prins intr-un mod dragut.
Sa folosesti machiaje naturale, sa inveti sa te machiezi de bun gust.
Sa iti alegi un parfum misto care sa te reprezinte pe tine.
Iar acum, trecem la ceva nu mai putin important : caracterul.
Fi tu insati, insa prin a fi tu insati trebuie totusi si sa simti atmosfera din jur, sa stii cand e cazul sa nu te bagi, sa stii cand e cazul sa faci un gest decent, sa ai simtul penibilului, iar cu asta am incheiat.
Daca indeplinesti toate cele, iar altii tot au ce au cu tine, nu mai e treaba ta, e treaba lor, problema lor, defectul lor.
Cele ce le-am enumerat te ajuta pe tine in primul rand sa nu-ti faci probleme si sa ai incredere in tine, de multumit, clar nu-i putem multumii pe toti.

| Takishima a răspuns:

Ie bine sa ai o personalitate placuta si sa eviti sa te plangi sa nu pari antipatic, sa iti dezvolti un simt al umorului dar fara sa exagerezi, sa te afirmi la scoala. Dai bine in chii tuturor asa. Nu e musai sa vb cu toti de teama sa nu ramai singur pe lume pentru ca nu toti au nevoie de tine si mai ales tu nu ai nevoie de toti. Trebuie sa inveti sa fi si selectiv. Adica sa nu pui o tigara in gura sa intri intr-un cerc care fumeaza doar sa iesi din clasa cu ei sau sa te bagi aiurea in seama cand nu sti un raspuns. E bine sa fi moderat cu toti cand vn vb de prietenie. Asa nu ramai ciudat si singur in asteptarea perfectiunii. In timpul liceului e bine sa te indragostestipentru ca e varsta cand ai pielea mai luminoasa si fina. Dupa cinci ai devi dublu, iti pierzi vizibil din frumusete, nu o sa mai ai. cercuri sociale care sa te intriduca persoanelor inteligente tot timpul. Cu proful te dezvirginezi cel mai sigur daca raspunzi bine la ore. Glumeam. Dar e bine sa ai amintiri frumoase din liceu. Si ca elev si ca un coleg si pentru viitor. Sunt amintiri care raman toata viata.

Sa nu fi prefăcută și fii tu însăți.

| WolfYTB a răspuns:

Eu nu sunt la liceu si nici nu voi ajunge acolo prea curand dar cred ca te-ai integra repede daca aifi draguta si naturala cu toate persoanele.Sa inveti bine ca profesorii sa te vada o eleva silitoare.Nu te certa cu nimeni. Daca sa zicem niste persoane se iau de tine nu le baga in seama.

| DragonSilver a răspuns:

Pai,dupa cum vad mai jos, ai primit multe sfaturi, dar nici-unul nu prea se apropie de ce vrei tu sa auzi.Eu spun asa:-Incearca sa eviti pe cat posibil ace-i oameni care sunt cu 2 chipuri.
-Incearca sa respecti pe toata lumea si sa dai un Buna ziua,cand trebuie si cui trebuie.
-Nu baga pe nimeni in seara, mai ales pe cei care iti spun ca: X a spus ceva de tine, sau y zice ca nu iti sta bine parul.
-Incearca sa fii o persoana cu caracter de piatra si niciodata, niciodata nu spune ce ai patit sau ce probleme ai acasa(Lumii nu-i pasa de asta, decat daca vor sa te barfeasca)

| AlexuuM a răspuns:

Comporta-te in largul tau.

| RomanianBoy333 a răspuns:

Fa-ti multi prieteni si o sa te integrezi repede

| StiflersMom a răspuns:

Nu iesi din comun cu nimic. Daca majoritatatea se imbraca sau se comporta intr-un fel, la fel trebuie sa te comporti si sta te imbraci si tu. Cel mai bun mod de a lega legaturi cu alte persoane se este prin parsare. Este un procedeu simplu de comunicare. De exemplu sa presupunem urmatoarea conversatie:

Ea/El: Hey, salut.
Tu: Salut
Ea/El: Din ce clasa esti
Tu: Sunt din X, tu din ce clasa esti
Ea/El: sunt din Y
Tu: Esti din Y, ahh, interesant pe cine aveti dirica?
Ea/El: Pe Alina Papuleasca...
Tu: Ahh, o aveti pe Alina Papuleasca? Dar ce preda?
Ea/El: Matematica
Tu: Matematica?
Ea/El: Da, e foarte a dracu.
Tu: Ahh, sper sa nu fac cu ea daca e foarte a dracu

Etc etc, si asa discutia continua la infinit. Cu alte cuvinte, trebuie sa-i imiti ca papagalul si totul o sa fie bine. Nu e greu, doar la orice spun ei, ia cateva cuvinte din fraza/ propozitia lor si formuleaza-ti propozitia ta de asa maniera incat sa folosestis cuvintele alea si sa pari interesata de raspunsul pe care ti-l dau. Cu cat faci asta mai mult cu atat persoana respectiva se deschide mai mult, cu cat se deschide mai mult cu atat o sa fie mai dependenta de tine.

| evagrey24 explică (pentru StiflersMom):

Multumesc super mult! Idee geniala sincer. Pacat ca nu pot da 2 fundite.

| Chabu7 a răspuns:

Incearca sa fi draguta cu majoritatea persoanelor

| NuMaiCitiSiRaspunde a răspuns:

In ziua de azi,te integrezi foarte greu daca nu ai o cunostinta mai mare sau ceva la alta clasa.
Daca esti fumatoare,te poti integra mult mai usor,deoarece cand toti ies afara in pauza,la tigara,poti intra in discutie cu diferiti elevi,mai imprumuti o tigara,te mai imprumuti si tu,mai imprumuti un foc,mai un fum.
In cazul in care nu fumezi, incearca sa stai cu persoane de la tine din clasa care deja s-au integrat, iesi cu ei si nu fii timida, stai relaxata, ca si cum ai fii cu prietenii tai.