| Noaptea a întrebat:

Imi puteti explica functia VLOOKUP din Excel, va rog?! Nu ma trimite-ti sa caut pe Google sau la meniul "Help" din Excel ca nu inteleg nimic. Am nevoie de explicatii babesti big grin sa inteleg cine este functia asta si ce vrea ea si cum trebuie sa ma port cu ea ca s-o pot utiliza rapid si eficient. MULTUMESC!

5 răspunsuri:
| Yang a răspuns:

Functia vlookup foloseste pentru căutarea verticală. Se caută o valoare în prima coloană a unei regiuni de date. Datele din această coloană sunt aşezate în ordine crescătoare. Se localizează primul element al coloanei care este mai mare sau egal cu elementul căutat. Dacă elementul localizat este în linia i, valoarea returnată de funcţie este conţinutul celulei din linia i şi coloana ca a regiunii de date. Prima coloană are numărul de ordine 1

| Noaptea explică:

Panciu si eu tot cam in acelasi scop incerc sa folosesc vlookup ( pentru a cauta pe coloane si a asocia anumite valori, unor date) si doream sa mai stiu si alte situatii in care pot folosi vlookup si mai ales, cum?!
Xena, imi pare rau, dar "nu am prins ideea" din ce ai incercat tu sa imi explici.
Va multumesc, oricum, ca ati incercat sa ma ajutati!

| panciu a răspuns:

Eu folosesc vlookup ca sa gasesc valori similare sau identice (depinde ce anume cauti) din 2 fisiere/pagini/coloane diferite, fara ca sa fie nevoie sa le caut una cate una