| SteamBuyer a întrebat:

Imi puteti spune ce importanta are Orasul radauti pentru tara noastra

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Daca nu ma insel,Radautiul este ultima localitate urbana pe drumul spre Manastirea Putna; am poposit acolo o noapte,gasind cu greu o pensiune acceptabila ca pret intrucat,spre marea mea mirare,in centru era una cu preturi extrem de mari, europene, sustineu administratorii.Nu-mi mai amintesc cum se chema,insa undeva la periferie s-a putut sta confortabil in mansarda unei alte pensiuni, de familie, pare-mi-se.Stiu ca abia am asteptat dimineata cand am pornit spre Putna,oaza de liniste si smerenie,inconjurata de paduri batrane si unde se odihneste de cateva veacuri cel mai iubit voievod al moldovenilor,Stefan cel Mare. Poate ca nu e un oras foarte mare Radautiul,dar e important "nod "al drumului ce duce spre istoria neamului. Daca -mi amintesc bine,in trecere prin oras am zarit o clipa o mica bisericuta, foarte veche, construita in stilul micilor biserici din piatra specifice evului mediu moldovenesc.Si azi imi pare rau ca n-am oprit s-o vad indeaproape; dar nu e timpul pierdut; cu siguranta voi mai trece sa duc o floare la mormantul marelui domn si atunci, inevitabil, voi poposi din nou la Radauti.

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai importanta e lumea care e in oras pentru ca de la ei se intretine acea zona in conditii bune sau rele.

| FerLin a răspuns:

Nu mai este Radautiul ce a fost acum 50-60 de ani. Pe vremuri era un important nod comercial dar acum nu a ramas decat un orasel de provincie cu ceva puncte turistice in apropiere. Singurul avantaj e ca este curat si ingrijit, nu sare in ochi nici cu lucruri negative dar nici cu altele pozitive.