| ImUnlord a întrebat:

Îmi puteți spune daca, după detaliile de mai jos, colegul meu e emo sau nu? (El neaga, dar e cam evident după mine...):
1. Se îmbracă numai in negru.
2. Nu zâmbește deloc.
3. Nu vorbește cu aproape nimeni. Și când vorbește, de bâlbâie.
P.S. Sa nu înțelegeți greșit, nu am absolut nimic cu cultura emo. Fiecare are dreptul sa fie cum vrea.

Răspuns Câştigător
| IJustDeath a răspuns:

Nu neapărat dacă te îmbraci în negru ești emo, sau dacă nu zâmbești, dacă te bâlbâi și nu bagi prea des oameni în seama, poate asa este firea sa, mai timid.
Persoanele emo sunt acelea aflate în depresie, care au suferit traume sau pierderi pe parcursul vieții, vestimentația NU este întotdeauna bazata pe negru.
În special cei aflați în aceasta stare zâmbesc fals de teama sa nu fie întrebați despre trecutul lor care poate fi unul neplăcut de prefera sa adopte acest stil.
Dacă se bâlbâie nu înseamnă neapărat unul dintre trăsăturile unei persoane emo, și eu am un coleg de clasa care se bâlbâie, deși nu prezintă vreo afirmație ca ar fi emo.
Dacă pana acum nu se comporta asa este posibil sa treacă printr-o pierdere sau unele neînțelegeri cu familia, urmând sa se retraga.
Dar dacă nu a pățit nimic iar viata lui este una frumoasa alături de părinți iubitori atunci el încearcă sa atragă atenția (o spun din propria experienta).
Nu vreau sa iei răspunsul meu ca pe o contrazicere, încerc doar sa te ajut happy

2 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Și eu sunt așa dar nu-s emo.

| JustBlackNoGrey a răspuns:

Eu stiu o fata super de treaba care mereu se imbraca in negru si nu vorbeste decat cu persoanele cu care chiar se intelege si merita. ceilalti colegi o considerau o ciudata, dar curand au vazut ca ii merge mintea mult mai bine si a fost si promovata. Le-a aratat ea lor atunci! devil Zic eu doar asa, insa ea nu s-a dat mare, nici nu i-a bagat in seama. a incercat la inceput, a vazut de ce teapa sunt si a stiut cum sa faca mai departe. cei din departamentul ei sunt cam greu de inghitit, ce-i drept.
Revening asadar la subiect : nu are nimic!
si eu ma imbrac in culori mai inchis, nu mereu in negru, dar cel putin o data la cateva zile port macar ceva care sa fie negru.
cu zambitul... nu prea ma dau in vant dupa glume, de fapt - habar nu am sa spun un banc, dar daca e ceva cu adevarat amuzant, ma tavalesc pe jos de ras destul de repede laughing
Cu vorbitul - urasc personale superficiale si inculte, care spre oroarea mea, sunt majoritatea! I don't want to see

cu balbaitul... poate ca asa e. Sunt oameni care asa sunt ei-balbaiti. asta nu inseamna ca sunt prosti, genii, nebuni sau mai stiu eu cum. Au toate sansele sa fie orice fel de om, doar ca in loc sa vorbeasca normal, sasait sau rarait, se balbaie.
Mai sunt unii care in momente de stres, emotii, se balbaie. E absolut normal. Si eu m-am balbait cand trebuia sa tin discursuri in fata unei sali intregi. ca norocul ca nu m-am balbait prea mult