| AAlinaaa a întrebat:

Imi puteti spune un program de luni pana vineri cu mancare sanatoasa,pentru regim?Mentionez ca fac sala de la ora 17:30 pana la 18:30 si nu stiu daca ar trebui sa mananc ceva dupa.Nu vreau sa copiati de pe net.Daca se poate sa imi scrieti voi un program dupa cum credeti voi.Multumesc.

Răspuns Câştigător
| BlackVeil a răspuns:

Pai iti propun un regim de 1200 calorii/zi.
Luni
Dimineata: 30g cereale integrale Fitness+150ml lapte 1, 5% grasime si un ceai verde cu jumate de lingurita de miere. (218 calorii)
Gustare: Un mar mediu+un iaurt activia natur (167 calorii)
Pranz: 300ml supa de varza(un castron intreg)+150g macrou la gratar fara ulei. (246)
Gustare: 100g inghetata de fructe, asta ar insemna o ceasca(134 calorii)
Cina: Supa de varza 300ml+150g urda+100g mamaliga si la desert un mar mediu(349 calorii)
Total: 1184 calorii

Marti
Dimineata: Un sandwich din 2 felii paine graham+25g sunca de pui (o felie mare/groasa) +o canita de lapte(150ml) (224, 5 calorii)
Gustare: 25g nuca(164 calorii)
Pranz: Supa de varza 300ml+200g pilaf cu legume(235 calorii)
Gustare: O patratica de ciocolata+un iaurt activia natur(133 calorii)
Cina:Supa de varza 300ml+150g piept de pui la gratar+un cartof fiert(150g) (371 calorii)
Total: 1128 calorii

Miercuri
Dimineata: Un ou fiert(cum iti place)+o felie de paine graham+un pahar de lapte 1, 5% grasime(255 calorii)
Gustare: O banana(140 calorii)
Pranz: Ciorba de vita 300ml+150g ghiveci de legume(204 calorii)
Gustare: 100g placinta cu branza(207 calorii)
Cina: 150g Paste Bolognese(adica paste cu sos de rosii si carne tocata), sa nu presari cascaval pe ele! (399 calorii)
Total: 1205 calorii

Joi
Dimineata: 2 felii de paine graham +10g unt+un suc de portocale facut in casa(233, 5 calorii)
Gustare: Un iaurt activia+25g prune uscate(147 calorii)
Pranz: 300ml ciorba de vita+150g Paste bolognese(558 calorii)
Gustare: O para (68 calorii)
Cina: 300ml ciorba de vita+150g ghiveci de legume(204 calorii)
Total: 1210 calorii

Vineri
Dimineata: Un ou ochi facut in apa+o rosie+50g sunca de pui(169 calorii)
Gustare: Un baton fitness cu ciocolata(93 calorii)
Pranz: 300ml ciorba de pui+150gr varza calita+100g mamaliga(616 calorii)
Gustare: O prajitura diplomat cu branza de vaci, asta ar fi cam 150g (186 calorii)
Cina: 250g Salata cu pui (187 calorii)
Salata o faci cu: salata verde-200g
castraveti - 120 g
rosii - 330 g
ardei rosu - 130 g
ciuperci - 100 g
piept pui fiert - 22o g
branza feta - 110 g
iaurt natur - 60 g
Total: 1064 calorii

Nu in fiecare zi atingi 1200 calorii. Ultima masa trebuie sa fie la 7 seara, timpul dintre mese trebuie sa fie de 3 ore, adica te trezesti la 7 dimineata mananci, dupa mananci la 10, pranzul la 1, gustarea la 4 si cina la 7.Mananca foarte multe ciorbe/supe si bea multa apa si ceaiuri, cantitatea de lichid ingerat pe zi ar trebui sa fie de cel putin 1, 5l, iti recomand sa bei 1l de apa intre orele 6 dimineata si 12 la amiaza,deoarece atunci este perioada de detoxifiere a corpului!
Neaparat sa mananci cate ceva dulce in fiecare zi,dar sa nu exagerezi.
Poate ti se pare cam multa mancare, dar este saraca in calorii si grasimi, asa ca slabesti fara sa te infometezi!
Bafta la slabit!winking