| xXx_6498 a întrebat:

Imi uras viata.De ce? Pai sunt destule motive de enumerat, si oricum nu am ce face asa ca le spun pentru cei care vor sa le citeasca.Pai sa incepem, m-am saturat de tot din jurul meu, pur si simplu nu mai suport viata, m-am saturat sa ma trezesc dimineata, si sa ma duc la scoala, apoi sa vin seara acasa, sa mananc si sa ma culc, m-am saturat sa tot sper ca intr-o zi voi fi "liber", desi stiu ca dupa scoala mai urmeaza altele, apoi si serviciul, si apoi pensia, cand in sfarsit poti fi liber, dar degeaba pentru ca ani au trecut, nu mai sti sa te disrezi, si traiesti asa o viata plictisitoare pana la moarte, si mori cu multe regrete, mori cu visuri neimplinite.Eu nu mai vreau sa traiesc asa, mai bine mor decat sa imi traiesc.Adica noi oameni ne nastem ca sa muncim ca cainii toata viata noastra, si apoi sa murim tot ca niste caini, pur si simplu simt ca mor pe zi ce trece, pe zi ce trece viata e mai gra si mai plina cu rahat.Eu in fiecare noapte ma gandesc la o viata frumoasa, in care tote visuriile mele se implinesc, desi stiu ca ele nu se vor implini niciodata.Nu var placea la toti sa puteti face orce? Nu var placea sa va puteti duce oriunde in lume asta, sa puteti calatori, sa nu mai aveti nici o grja pe lume? Pentru ce munciti? Munciti degeaba, pentru ca acele lucruri nu se vor intampla niciodata in zielel noastre.In fiecare zi ma tot gandesc sa nu ma mai indrept spre casa, sa merg unde vad cu ochiul, sa colindez intreaga lume, dar stiu ca nu pot supravietui asa, desi intr-o zi destul de aproapiata cred ca am sa fac asta, sau am sa ma sinucid, eu nu pot trai viata fara sa imi pot trai visurile, nu vreau sa ajung la 40 de ani plin de regrete, nu vreau sa ajung ca parintii mei care muncesc de dimineata pana seara, nu vreau sa traiesc asa.Nu v-ati saturat toti de viata asta de rahat? Nu ati vrea macar pentru o zi sa fiti cu adevarat fericiti, macar pentru o zi visurile sa se implineasca? Si cel mai mare rahat din viata este scoala, serviciul etc.
De exemplu maine, luni, trebuie sa-i spun mamei de teze la mate si romana, la care am luat sub 5 la amandoua, doar la istorie am luat peste 5...
Asta e doar un motiv, si tezele ni lea adus inainte de vacanta de craciun, dar nu i-am spus pentru ca nu-mi mai lua calculator, imi doaream de cativa ani un calculator de ultima generati, si nu vroiam sa se supere si sa nul ia, dar maine m-am hotarat sa-i spun, eu sunt un elev slab, si nu mai am probleme cu corijeta, decat una foarte grava din pacate, la romana, trebuie sa invat foarte mult ca sa trec, am sanse mici sa trec, dar nu renunt, eu sunt in calsa 8, si e un an periculos pentru mine, si daca am ramas la roamana pe primul semestru, e imposibil sa mai trec, pentru ca o sa-mi trebuiasca media 6, iar eu in fiecare an am avut pe amandoua semestrele media 5 la roamana.
Asta e, viata e o laba, iar eu cred ca maine seara ma sinucid, iar daca nu, sigur o s-o fac daca raman, astai un juramat, daca nu o fac maine seara, inseamna ca nu renunt, dar daca raman corijent, jur co fac.
Vreti sa aflati viata mea ideala? Hai ca vo spun:
Vreau sa fiu "liber", sa nu trebuieasca sa muncesc in drac, adica, sa traiesc din case date la inchiriat, cea ce as putea, ca am multe case mostenire, sa am o prietena frumoasa, si sa ma distrez, sa explorez lumea, inainte imi doaream sa ma duc in explorarea lumi cu motocicleta, desi mi-as dori si azi asta, dar stiu cai imposibil.
Asta e, daca nu o sa mai postez pe site inseamna ca m-am sincis, multumesc la toti care m-au ajutat la intrebarile pe care le-am pus pe acest site, va urez o viata fericita pe care eu nu o voi avea niciodata, daca e sa trec la romana, o sa va anunt pe toti, daca nu vedeti nici o postare, inseamana ca viata mea s-a terminatcrying, imi vine sa plang, mi-as dori si eu o viata frumoasa, dar nu voi avea(n-am probleme cu familia, toti tin la mine, nici cu bani, dar cu starea spirituala da...)
Va multumesc si va urez la toti o viata cat mai frumoasa inca o data.

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Salut, mai omule nu fii asa de pesim, gandeste pozitiv si nu tu esti unicul care o duce rau in viata. Si eu sunt nefericit si la suferinta nici eu nu suport viata dar asta e trebuie sa o suport asa cum e. Sinuciderea e cea mai mare prostie care o face omul, sa stii ca pe langa munca vin si beneficiile chiar daca in Romania sansele sunt mici sa ai un servici excelent, eu vara asta timp de 7 luni merg sa vand inghetata si eu ca tine slab la invatatura ba chiar fac un curs ca sa imi scot diploma obligatorie si noh...nu ma multumesc cu locul de munca dar macar primesc vreo 900€ lunar.Pa si sa fii sanatos

| MaryaSiAtÂt a răspuns:

Doamne cum sa te sinucizi! Viata merge inainte,poate tu te vei simti mai bine, dar gandeste-te la parintii tai ei vor fi distrusi mai ales daca esti singurul lor copil.Ei o sa creada ca totul s-a intamplat din vina lor, si vor avea o povara pe suflet toata viata.Nu sti cum e sa ai copii, nici eu nu sti, dar cand vei avea vei intelege.Si cu scoala da-o draq de scoala,la asta sunt de acord cu tine, e prea mult stres in privinta asta, vezi eu sunt in clasa a 6 a si am numai 9 si 10, dar m-am saturat de atata invatat. sper ca vei alege ce este bine.pa.pup.daca vrei imi poti trimite un mesaj cu id-ul tau sa vb mai mult,sa te descarci, si sa-ti spun si eu ce am pe sufle, sa vezi ca nici mie nu mi-e bine.

| Insurgent a răspuns:

Te inteleg, adica pe o parte simt la fel ca tine, imi urasc viata am multe motive dar uneori intru in niste stari depresive fara motiv sa numai zic de scoala, eu nu invat nimic practic merg aiurea, dar nu stiu simt ca nu are rost asa ca prefer sa nu fac nimic sh sa iau note miki.Deci gandeste-te ca nu are rost sa te sinucizi, adica fratre viata e de **** intr-adevar, dar daca te sinucizi no sa te mai poti intoarce niciodata sh ar fi o mare greseala! Incearca ca in weekenduri sa iti strangi prietenii sh sa mergeti undeva sa va distrati nu stiu mai dati sh voi o party cand parintii nu'ss acasa, adica pe scurt incearca sa te joci putin ca viata asta tampita laughingfi rebel... dar nu foarte pentru ca atunci ar fi nasol rau [crede-ma stiu din propria experienta] daca uneori chiar nu ai niciun chef de scoala ia'ti 'liber laughing dar ca mai multi pr sh mergeti undeva, insa ai grija sa nu faci din asta o obisnuinta.Stiu cum e sa mergi la scoala sh sa vi seara obosit sa stay putin la comp sa te culci sh sa faci zilnic la fel, urasc asta. Daca ai vise... oricat de greu ar parea nu te lasa fa ce iti place chiar daca viata nu prea e favorabila incearca sa profiti laughing distreazate, la scoala ca sa nu mai fie asa plikty poti sa faci caterinca de profi ca colegii.nu stiu gasesti u ceva adica daca stay sa te gandesti nici acasa daca ramai nu e prea ok pentru ca mori de plikty
Atat am avut de spus, sper ca te'am ajutat:*
Pana la urma si eu sunt in aceeasi situatie laughing

| bogdang a răspuns:

Man, invata sa te bucuri de lucruri simple si sa pretuiesti orice situatie in care ai zambit fara nici retinere. Ce rezolvi daca te sinucizi? Tu gandesti ca ai o familie, ca sunt persoane care chiar tin la tine (chiar daca nu iti zic) si ca ceea ce vrei sa faci e total inuman si fara capatai? Stai un moment jos si poate iti dai seama ca nu esti numai tu in jocul asta, ca ceea ce faci afecteaza tot ce stii din jurul tau. D'ale naiba de note si medii si situatii scolare, omul e facut sa iasa si din situatii mult mai grele ca astea! Scuze ca-ti zic, nu o lua in nume de rau, dar pe acest site nu poti sa iti gasesti raspunsul pe care il vrei, tot ce putem face e sa te sfatuim.

Ca sa inchei, nu uita ca esti abia in clasa a 8-a si ca trebuie sa muncesti ca sa-ti indeplinesti visele. Nu poti sa astepti zilele sa treaca si sa astepti sa vina varsta de 40, apoi de 60, apoi de 80 si apoi sa mori. Incearca sa-ti asumi o responsabilitate si in acelasi timp sa iti traiesti copilaria! Nu e nevoie de mai mult ca sa realizezi ce iti doresti!

Urasc sa fac caterinca pe asa ceva, dar cei de pe TPU inca mai au nevoie de funditele tale.winking

Nu-ti distruge viata, altii deja sufera ca nu o au.

| dydy1 a răspuns:

Pai ceea ce iti doresti suna cam fantezist:d, viata perfecta nu exista, scoala e necesara, sunt cu scoala ce stau acasa dar farA?
Gandeste-te la faptul ca sunt oameni, copii care sunt bolnavi, si care isi doresc sa se agate de viata, asa rea cum e.
O lume in care sa stam degeaba nu ar fi aiurea, plicticoasA?
Acum cat suntem elevi, evident fugim de scoala, o detestam, dar peste ani ne vom aminti cu drag.
Tu ai luat totul mult prea tragic...si eu am luat un 3 in teza, dar l-am recuperat in oral, testetongue...bafta la recuperat.
Si mai lasa ideea cu moartea, bucura-te de fiecare moment bun al vietii si incearca sa le depasesti pe cele grele.

| ankutzik1475 a răspuns:

Viata trebuie traita nu visa ci indplinesteti visurile pentru ca se poate doar daca vrei cu adevarat si scoala asta de ***dao draq nu are rost sa te sincizi pentru o teza la romana nu o sa fie asa greu pur si simplu le zici parintilor si gata pote te cearta un pic dar si ce daca e pentru moment o sati scoti si tu media stai linistit viata e frumoasa trebuie doar sa stii sa o triesti si sa profiti de ea la maxim si gandeste ca daca te sinucizi o sa moara si parintii de suparare...stiu ca se zice ca viata e un drum ce duce la moarte dar nu e chiar asa eu zic toate astea pentru ca am fost intr-o situatie la fel cu a ta dar mi-am dat seama ca nu e asa cum credeam mi-am dat seama cat e de frumoasa viata mai ales atunci cand profiti de ea asa ca uita de gandurile astea negre viata continua profita de eawinking bafta sper ca te-am ajutat...winking

| ankutzik1475 a răspuns:

App asculta melodia:Strada-lacrima de pe masa nu stiu daca e genul tau dar meritawinking

| Amelie_2576 a răspuns:

Buna! Esti prea pesimist si ar trebui sa lucrezi la aceasta problema, in niciun caz sa te sinucizi. In clasa a 8-a, esti practic la inceputul vietii si ai atatea lucruri frumoase de descoperit si de trait.
Daca ai vazut in jurul tau vieti triste, care iti displac, ar trebui, cu atat mai mult, sa te ambitionezi si sa iti stabilesti scopuri astfel incat tu sa duci viata dorita, nu sa iti faci planul de sinucidere. Lasitatea si lenea sunt marii inamici ai speciei umane!
Trebuie sa stii ca in viata nimic nu vine fara efort. Orice fiinta trebuie sa lupte pentru supravietuire, pentru hrana, adapost, etc.
Nu lasa mintea sa iti joace feste, iesi si fa miscare, practica un sport, incepi si citeste pentru examene, citeste maxime incurajatoare. Activitatile cat mai diversificate si intense, care iti tin mintea ocupata benefic, sunt ceea ce iti trebuie.
Bafta si sper sa te pui serios pe treaba, pe invatat.

| Flyn a răspuns:

Buna! te inteleg.si mie mi se intampla uneori sa cred acest lucru. dar iti dau un sfat.invata cat poti tu si distreaza-te...ca uite maine vine sfarsitul lumilaughing si mai lasa scoala asta, ca nu traim doar din ea.winkingsper ca te-am ajuntat:*

| Flyn a răspuns:

Aaa...stai linistit ca si eu am multi colegi in clasa care sunt in stare de corijenta... dar au trecut.nu trebuie sa te sinucizi din cauza scolii.incearca sa fi mai fericit, vorbeste mai mult ca prietenii si o sa iti treaca.:*:*:*

| MagicSmile7 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=zhAC4GH9qtE&feature=related
vizioneaza asta da? "...Munciti degeaba, pentru ca acele lucruri nu se vor intampla niciodata in zielel noastre."Ai ajuns la o astfel de stare pentru ca visezi prea mult si putin pui in practica. Vorbesti ca esti slab la l. rom. cunosc o persoana care in scoala era f slab la invatatura* dupa cl. a 9a a stat un an acasa si a vazut ca viata de taran nu e prea dulce si a hotarit sa mearga la liceu a luat practic totul de la inceput, iar limba straina pe care o continuau sa o invete copiii la liceu era l. franceza, el o stia la nivel de clasa a 2a dar si-a pus drept scop sa devina cineva in viata. La inceput textele le invata pe de rost, a inceput sa citeasca mult.nu i-a fost usor dar a ajuns cel mai bun elev din liceu, la universitate a avut cea mai buna medie si acum este un avocat de succes. Concluzii:1. e greu dar nu si imposibil! 2.Sa stii ca vei obtine ceva daca iti vei dori acel ceva cu adevarat! 3. Nu lasa disperarea sa te ingroape. P. S Sa stii ca Dumnezeu te iubeste si nimic nu este la voia intimplarii!

| sayross a răspuns:

Hai frate crezi ca restul o duc cum vor iei nici eu nu o duc ideal si eu am loat nnote sub 5 la teze eu o am pe mama mea paralizata de 2 ani tatal meu a decedat in octombrie pe 7 de ziua mamei mele... uite iti dau o lectie viata tio faci tu nu tio face altul am invatat ca daca vrei ceva trebui sa lupti pentru acel lucru nu sa stau pe site sa ma plang ca viata e de ***...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O viata perfecta nu vine la pachet.

| Luminiţa_5081 a răspuns:

Eu cred ca tie iti e prea bine.Si asa fac oamenii in ziua de azi cand totul le vine pe tava.Sa-ti spun un lucrutonguearintii mei sunt divortati de 10 ani. Tata sta cu una cu 16 ani mai tanara, mama saraca in 2000 a avut o cadere nervoasa de am gasit-o legata in pod de-o grinda, noroc ca am ajuns la timp si am chemat pe cei din casa sa o dezlege(aveam 7 ani). Anii au trecut acum stau cu mama si fratii mei.Ne e foarte greu pentru ca dintr-un salariu de 6 milioane nu ai cum sa saturi 6 guri. Oricum, am avut si eu momente de depresie ca plangeam noaptea singura in fundul gradinii si nu vroiam sa mananc.Am luat si supradoze de medicamente, am ajuns si la spitale, doctori, spalaturi la stomac, psihologi, psihiatrii s. a. m. d. Simteam ca fuge pamantul de sub mine fiind atunci la varsta care o ai tu. sufeream din orice(Scoala, familie, iubiti. etc.) Nici mie nu mi-a placut sa invat foarte mult.am invatat ceva ma mult sa nu raman corigenta.Acum am 20 de ani si sunt studenta la Resurse Umane.In concluzie am realizat ca viata asta oricat ar fi ea de rahat e a noastra si e singura sansa de la Dumnezeu sa o traim cat mai bine.Eu ca sa am un calculator de ultima generatie, am muncit o vara intreaga in Franta sa-mi iau.Nu am primit cadou de la mama si de la tata.Crezi ca parintii tai lucreaza de dimineata pana seara ca sa le fie lor bine? Stai linistit ca s-ar descurca si dintr-un singur salar.Tot ce fac, fac doar ca sa iti fie tie bine pentru ca tu esti copilul lor.Ar trebui sa le multumesti lor ca existi si ca iti asigura o viata decenta, ar fi putut sa te dea la un orfelinat sau sa nu te fi facut deloc.Sunt sigura ca la asta nu te-ai gandit.Pentru moment la varsta ta ar trebui sa iti vezi de scoala si sa o termini, macar liceul. Nici o fata nu se va uita la tine frumoasa cum vrei, pentru ca vrand nevrand te catalogheaza analfabet" uite-l si p'ala cu 2 clase ca trenu". Nimeni nu te angajeaza fara 10 clase in ziua de azi intr-un domeniu cat de cat placut.Incearca sa te acomodezi in societate si sa iti faci un cerc de prieteni placuti. Fara droguri sau alte prostii. Daca vrei ceva in viata atunci nu sta sa pice din cer. Sti vorba aia, Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si in traista.

| fsmonika a răspuns:

Da stiu si eu patesc la fel