| litere123 a întrebat:

Implinirea varstei de 18 ani semnifica ceva important? Exista schimbari ridicate ale omului dupa implinirea acestei varste? Emotiile pot disparea dupa majorat?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Varsta de 18 ani este aleasa in mod arbitrar ca fiind momentul in care un individ devine matur(izat). Din acest motiv in exact acel moment al vietii, NU se produc schimbarile enumerate in ceea ce ai precizat in prezenta intrebare.
Conform unui studiu realizat la nivel mondial, comportamentul copilaresc al unor tineri si dupa ce au implinit varsta de 18 ani, se poate explica prin faptul ca adolescentii se transforma in adulti abia la varsta de 24 de ani, informeaza cercetatorii si medicii care au participat la studierea si intocmirea lucrarilor de cercetare si au elaborat studiul amintit.
Fiindca in general fetele intra in adolescenta cu 2-3 ani inaintea baietilor, cercetatorii definesc adolescenta ca fiind perioada care este cea situata intre varsta 10 si 19 ani, insa in numeroase tari occidentale se considera ca varsta adolescentei este diferentiata in functie de sexe : incepe intre 10 si 18 ani la fete, 12 si 14 ani la baieti si se termina in jurul varstei de 19-21 de ani la ambele sexe.
Varsta la care tinerii devin majori in mod legal, este foarte diferita, fiind situata intre 15 si 21 de ani, asa cum reiese din urmatoriul articol prezentata de catre Wikipedia :
https://ro.wikipedia.org/wiki/Majorat
Multa sanatate!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De 3 ori nu. Doar că intri de 3 ori mai ușor la pârnaie, dacă calci în străchini și pe bec.

| Sofer a răspuns:

Emotiile vor disparea daca vorbesti cu alte persoane reale si nu pe net.