| InYourMind a întrebat:

În curând începe școala și sunt a 10 a și nu am decât o prietena în toată clasa cu care vorbesc și fac chestii împreună si restul ma ignora sau nu vorbesc prea mult cu mine decât chestii de școală și asta foarte rar.

Uneori cred ca si profu de mate ma urăște adică la fiecare ora ma scoate la tabla și ma folosește ca sa predea lecția. Adică la teste nu prea, numai dacă rămân niște minute înainte de pauza si vrea sa rezolv vreun exercițiu.

Și nu știe ce sa fac sa ma lase în pace ca ma stresez înainte de ora lui ca știu ca ma simt aiurea la tabla și dacă nu știu îmi pune nota mica ca eu nu știu mate mai mult de 6-7 și daca nu știu imi da 4 și îmi strica media ca la celelalte materii am pește 9, numai la fizica am 8 și na nu vreau.

Nu știu cum sa ma împrietenesc ma mult cu ceilalți colegi și cum sa îl conving anul asta pe prof sa nu ma mai scoată la tabla asa des. sad

Răspuns Apreciat de Editori
| BufnitaNocturna a răspuns:

Buna scumpa mea. Din pacate, majoritatea adolescentilor sunt destul de rai, mai ales la liceu, unde se formeaza celebrele gascute si din acesta cauza majoritatea se simt inferiori. Respectul profesorilor il castigi invatand si aratandu-le respect, fie vorba intre noi, multi sunt de scoala veche, insemnand ca apreciaza respectul oferit prin faptul ca ii inveti la ora si ii vorbesti cu o oarecare cuviinta.
Iar in clasa, incearca sa nu barfesti, iti vei face mai mult dusmani decat prieteni sau sa fii rautacioasa. Iesi cu ei, la un suc sau la un film, atunci cand merg toti, nu te izola. Zambeste mult si incearca sa fii sociabila cu toti, atunci ai sa vezi ca lumea o sa te placa si o sa iti faci prieteni.
In privinta iesitului la tabla, incearca sa uiti de emotii si demonstreaza-i acelui profesor cat esti tu de desteapta. Ai incredere in tine si o sa fie bine. Capu sus si iti doresc un an nou scolar plin de impliniri!
pupici :*