| paupaulapaulina a întrebat:

In propozitia "In muntii nostri astazi zapezile torc lenes " Substantivul " muntii este in cazul?

Help me!

Fundawinking

Răspuns Câştigător
| AshuraElric a răspuns:

Acuzativ... c. c. lhappy

9 răspunsuri:
| Al3x1 a răspuns:

Acuzativ...ma scuzati daca gresesc x_X

| Ciprian a răspuns:

Este in cazul acuzativ. O zi buna.

| Agentulx a răspuns:

Acuzativ.

| ZoZoHeart a răspuns:

Buna! Dupa cum ai scris propozitia, se intelege de la sine ca substantivul "muntii" este in cazul Acuzativ. Si eu am avut ceva de genul... big grin

| fluturas a răspuns:

Este in cazul Acuzativ happy

| Petre a răspuns:

Acuzativ (Complement circunstantial de loc)

| Zuza_2058 a răspuns:

Acuzativ

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda...toti ati zis ceva in genul : ''c. c. de loc'' dar e c. c. de timpwinking

| Coroban_Raluca_1992 a răspuns:

Raspunde la intrebarea "unde?" deci este un comp.circumstantial de loc in acuzativ happy