| litere123 a întrebat:

În tinerețe sau chiar în prezent, cum ați perceput/percepe întrebarea "Ce notă ai luat la examen?"? Întrebare special adresată studenților.

Fiind studentă, obosesc, respectiv mă deranjează să dau raportul altui student despre nota luată personal în examen. Consider că e o întrebare puerilă, copilăroasă și lipsită de respect. Dacă iau 10, dacă iau 7, e problema mea. Niciodată nu am fost curioasă să aflu, sau să întreb în jur ce notă a luat X, ci m-am concentrat pe notele mele, pe principiul că pot mai mult pe zi ce trece, că sunt în competiție cu mine, nu cu colegul. Efectiv, primesc exagerat astfel de întrebări și mă exasperează. Nu mai suntem copilași să concurăm între noi. Și eventual, după ce-i răspunzi subiectului, adaugă "Eu am luat mai mult!". Și cică, "eu sunt în competiție cu mine". Poate sunt eu cea imatură prin confesiunea aceasta! Explicati-mi voi, dragi oameni! Dacă le-aș răspunde direct, printr-un "nu vreau să-ți împărtășesc nota" sau "nu e problema ta" etc., aș fi privită ca fiind o răutăcioasă. Omul tot superior vrea să se simtă peste cel de lângă el. Unde a dispărut bunătatea, blândețea și empatia?

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

"Unde a dispărut bunătatea, blândețea și empatia?"

Ai scos asta doar din faptul că te întreabă colegii cat ai luat la examen?

Sincer, mi se pare unul din motivele inventate de a te simți jignit. Foarte la moda zilele astea.

Ai auzit de zona de confort? Și cât de periculoasă e ea? Aveți o frica paralizantă de a va expune la orice are o mica șansă să vă facă să păreți altfel decât perfecți. Asumă-ti defectele daca e cazul, toată lumea le are. Iar dacă oamenii vor vrea sa te vorbească de rău o vor face indiferent daca le spui sau nu cat ai luat la un examen. Vă pierdeți in analize și uitați să vă bucurați de orice, stai izolați în bula voastră de frică sa nu cumva să auziți ceva care să va dezechilibreze ego-ul, căutați sute de interpretari pentru orice privire, cuvânt, sau gest și alegeți de fiecare data varianta cea mai defavorabilă pentru că "lumea e rea și a dispărut bunătatea". Și vă mirați de ce atât de mulți tineri sunt in depresie, au anxietate și tot felul de fobii sociale.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

"Poate sunt eu cea imatură prin confesiunea aceasta!"

cam da.

sa fim seriosi, e o intrebare de conversatie in conditiile in care ati dat amandoi acelasi examen. sa fim seriosi.