| Mt34 a întrebat:

În ultima vreme, tatăl meu mă enervează extrem de tare și normal că răspund la afirmațiile lui, și-l și înjur. Mie îmi pare rău după aceea. Ce să fac să nu mă mai enervez așa repede? De ignorat nu pot să ignor.

Răspuns Câştigător
| ibaal a răspuns:

Ori de cate ori iti vine sa il injuri, spune-i ce te deranjeaza.
De exemplu iti formezi un raspuns...asa cum acum scoti pe gura niste injuraturi din "reflex",asa ii poti spune de fiecare data: "ma supara vorbele tale,nu mai tipa la mine..." asta pe scurt. Daca vrei sa ii spui si ce te deranjeaza, ar fi bine ca sa inteleaga si el cum te simti tu. Ignoratul nu este o solutie. Este tatal tau, trebuie sa comunicati, nu este un neica nimeni pe care-l vezi din Paste-n Craciun si-ti poti permite sa-l treci cu vederea.
Sper sa va intelegeti.
Altii ar vrea sa mai aiba cu cine se contrazice, din pacate nu mai au cu cine. sad Este pacat sa pierdeti vremea contrandu-va!
De obicei dreptatea este undeva la mijloc. Trebuie sa lase si el si tu!

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu ii mai raspunde inapoi, incearca sa stai de vorba cu el cand esti calm, spune-i ce te deranjeaza. Poate si tu esti de vina daca tipa la tine.

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu e chiar ok sa iti injuri parintele, indiferent daca te enerveaza sau nu.Cand te enerveaza, ia o mica pauza de 5 secunde.Trage aer in piept si adopta o atitudine calma in timp ce in cap ai un raspuns diplomat.Vei vedea in timp ca se va imbunatati situatia. Daca vede ca te enervezi nu te va trata ca pe un adult si iti va reprosa din ce in ce mai multe lucruri.

| GirlOnline81 a răspuns:

Scuza-mi curiozitatea, dar câți ani ai?