| RandomUserName12 a întrebat:

In ultimii ani tot aud in jurul meu,,job sigur si stabil" sau,,salariu stabil". Lucrul asta ma pune putin pe ganduri deoarece in perioada asta, in care avem inflatie si dobanzile tot cresc, fix persoanele cu,, job sigur si stabil" au de suferit cel mai mult (bineinteles ca nu toate) si unele ajung sa nu-si mai permita sa-si plateasca rata la creditul luat pe 30 de ani pentru casa.

Eu sincer sa fiu, nu inteleg cum unii oameni se pot simti in siguranta sau sa zica ca au stabilitate cand ei au doar o singura sursa de venit care nici macar aia nu le satisface nevoile si de care sunt dependenti deoarece sunt ingropati pana in gat de datorii.

Am urmarit diferite reportaje cu tinerii care vor sa devina politisti/ jandarmi si aproape pe fiecare i-am auzit spunand ca vor ceva sigur, ca este ceva sigur. La ce credeti ca se refereau ei mai exact cand spuneau asta? Eu cred ca se refereau la idea ca odata ce termina studiile, au un loc de munca garantat (ca pe vremea comunismului), fara sa se mai duca cu CV-ul si sa bata din poarta-n poarta, cum fac,,fraierii" cu facultate care sunt respinsi pentru ca nu au experienta.

Asa ca vreau sa va intreb :
Voi ce intelegeti prin,, job sigur si stabil"? Este o iluzie? Mai exista asa ceva in ziua de azi?

Din punctul meu de vedere, oamenii care sunt in siguranta, sunt cei cu bani, care asteapta o recesiune, asteapta ca toate pietele sa se duca in cap, ca abia apoi sa cumpere active pe care o sa le vanda mai tarziu cand economia o sa-si revina. Din cate observ, toata jungla asta numita capitalism sau economie, nu este construita pentru omul de rand.

6 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Un loc de munca sigur și stabil,e un loc de munca de unde sigur îți iei salariul lunar și unde poți sa stai de acum și zeci de ani.E sigur ca au niște bănuți în fiecare luna, și sunt siguri ca au o stabilitate dacă se țin de acel lucru.

Ce spui tu acolo nu e neapărat o siguranță sau o stabilitate, oameni ce au bani mulți au afaceri, iar afacerile nu sunt mereu sigure sau stabile.
Nu e greșit sa încerci sa faci altceva în viata, dar e diferența între ce spui tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur si stabil este sa fii electrician priceput de exemplu.
Mereu vei face multi bani din asta.
La fel si cu alte meserii, daca iti plac.
De exemplu in constructii de la un anumit nivel de pricepere castigi foarte mult.

| RandomUserName12 explică (pentru anonim_4396):

Si cei care nu lucreaza in domeniile mentionate de tine mai sus, ce crezi, au loc de munca sigur si stabil?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RandomUserName12):

Da,bugetarii.
Daca ai relatii in politica te alegi cu un post la primarie sau alta institutie si castigi mult fara sa faci mai nimic.

| RandomUserName12 explică (pentru anonim_4396):

Ok. si restul' care nu-s bugetari? De ei ce zici?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RandomUserName12):

Pâna la urma nimic nu-i sigur si stabil.
Sunt multe ocupatii din care castigi suficient.
Dar uite ca vine o intamplare ca pandemia sau chiar razboiul si te bucuri ca ai ramas in viata.