| ratata98 a întrebat:

In ultimul timp am obiceiul sa ma tai cu lama, stiu ca nu e normal insa asa eu scap de durere si parca mi se pare viata mai usoara, am 15 ani si sunt plina de semne, nimeni nu stie ca fac lucrul asta doar citiva prieteni carora le-am promis ca nu o voi mai face insa nu pot, gindurile la suicid devin tot mai frecvente insa nu as face nimic cu mine fiindca imi e frica. Nu prea am unde vorbi despre asta de aia scriu aici, cine a trecut prin asa perioade poate vreun sfat? ma simt foarte rau.

Răspuns Câştigător
| Sebastian2014 a răspuns:

Scrie-mi la privat toata povestea ta. Cred cu tarie ca pot sa te ajut daca imi dai voie. Si eu am trecut prin situatii nasoale si chiar as vrea sa te ajut. Astept mesajul tau!

3 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Suferi de depresie? şi eu am păţit (bine, nu eram nebun încât să mă tai cu lama...wtf o.O) dar, totuşi ştiu prin ce treci cred că ţi-ar trebui un psiholog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai incercat sa vorbesti cu parintii tai? Poate ei te pot ajuta. Toti trecem candva prin momente dificile, dar trebuie sa incercam sa trecem peste ele.Nu lasa niste chestii banale sa iti distruga viata. Pana la urma tu decizi ce faci cu ea.E foarte greu sa treci peste asa ceva.Eu chiar nu stiu ce sfaturi sa iti dau, nu iti cunosc problemele si nu vreau ca, cumva sa patesti ceva din vina vreunui sfat.Incearca sa fii tare.

| doreal a răspuns:

De ce nu mergi la psihologul de la scoala, nu se merita sa iti iei viata? De ce vrei sa ti-o si eu am probleme peste probleme de mica, de cand m-am nascut, odata cu mine si problemele au aparaut cu parintii. Am pus si eu o intrebare si multumesc celor care mi-au raspuns. Nu are rost sa iti iei viata, alta nu mai ai, nu e ca la un joc sa reinvi de cate ori vrei. Ai o singura viata, daca nu te intelegi cu familia iesi afara cu prietenii, la aer curat si singura, in parc, citeste o carte. Asta e ca si un hobby pentru mine ca sa nu ma mai tot gandesc la prostii. Daca vrei putem vorbi, trimite-mi mesaj ca am si eu cu cine sa ma inteleg. Capul sus si fa-ti viata ta, invata bine sa poti sa nu mai depinzi de nimeni si asta e. Viata nu e roz dar ti-o poti face. Nu ai dreptul sa iti iei viata, Dumnezeu ii da fiecaruia creucea vietii si trebuie suportata pana la capatwinking. Eu am 13.