| BiaSiAtat a întrebat:

In vacata ma culcam tarziu.Ghici ce? Acum nu pot sa ma culc devreme. Off! Ce sa fac?
Funda

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Stii si eu am aceasta problemathinking atat in vacanta cat si in timpul scolii pana sa ma culc ma prinde ora 12/1thinking pur si simplu ma invart pein casa gasesc tot felul de lucruri de facut de ma prinde o ora foarte tarzielaughing, te-as sfatui sa incerci totusi sa te pui in pat mai devreme, chiar daca simti ca nu poti dormi, stai in pat si incearca sa dormi, repetand acest procedeu mai multe zile organismul tau se va obisnui cu accea ora, si iti va veni somn la aceea ora.happy SUcces!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La ora 21. 00 inchide televizorul si calculatorul. Aeriseste bine, fa-ti dusul de seara si bea o cana de ceai de tei sau lapte cald. Apoi baga-te in pat cu cartea pe care o citesti si citeste pana pe la 23. 00 Stiu ca iti va fi greu sa lasi cartea si sa te culci, dar fa un efort si la 23. 00 stinge lumina si culca-te. Nu conteaza ca nu adormi. Stai in pat, linistita, cu lumina stinsa si gandeste-te numai la lucruri frumoase: carti interesante pe care le-ai citit, vacante, excursii, plimbari prin parc. NU conteaza la ce ora adormi, maine trezeste-te la 7. 00. da-te imediat jos din pat, fa-ti dusul, mananca ceva si continua-ti activitatea normal. Maine, oricat de obosita ai fi, nu te aseza in pat pentru nici un motiv si nu dormi. Nu sta mai mult de 30 de minute pe zi la TV sau calculator. Seara la 21. 00 reia ritualul. Vei vedea ca vei dormi ca un prunc.

| Ancutzica_1406 a răspuns:

Pai pune-te la 8. 30 in pat. uita-te pe pereti, numara oi, dar Tv sa fie stans, la fel si becul [logic], si pana la 9. 30 vei adormii iti spun eu fa asta si maine si poimaine si te vei obisnui!

| Biby a răspuns:

Buna!
Stiu cum este.Asa mi s-a intamplat si mie.
Cel mai recomandat ar fi sa te culci la 22. 00.
Inchide televizorul sau calculatorul.
Fa un dus ca sa ti se faca somn du-te in camera si aerisete-o bine.
Pune-te in pat si inchide ochii...gandeste-te la lucruri frumoasa sau ce-ti place tie.De exemplu ca ai luat 10 la teza, ai intrat in vacanta etc.
Dimineata trezeste-te la 6:30 sau 7. 00 si mergi afara ca sa alergi sau sa te plimbi.(doar daca ai scoala dupa amiaza, daca nu in weekend.)
Intoarce-te acasa si fa lucruri care stii ca pe tine te obosesc.
Poti sa faci curatenie, sa-ti faci teme+sa mai lucrezi suplimentar la matematica.
Trebuie sa ai si un regim sanatos.
Trebuie sa ai cele trei mese ale zilei + 2 gustari.
La calculator trebuie sa stai o ora pe zi, la fel si la televizor.
Dimineata, bea si o cana cu cafea sau Cappucino.
Repeta acest procedeu si nu o sa te mai culci peste ora 22:30
Succes!
Biby

| ChristineW a răspuns:

Pai eu in vacante ma culc pe la 3 sau 4 dimineata. Si in weekend-uri la fel. Asa ca inainte sa ma culc ma gandes la toate lucrurile care ma framanta :
1. Cum va fi ___?
sau alte intrebari. Dupa ce gasesc raspuns pentru toate se face deja 4 ( azi era sa adorm in ora de romana daca nu se juca in parul meu colegul ). De acum iainte ma apuc de asta pe la 6 dupa amiaza ca sa nu mai am probleme in somn.

| andreeaemmma a răspuns:

Stiu Exact asa este si la mine
M-am obisnuit asa.
Trebuie sa incerci sa te cuci mai devreme.
La 21 inchid toate si ma bag la baie.
Apoi ma pun in pat.
Adorm pe la vreo 22 si
Dar daca o sa faci asa o sa iti schimbi programul
Asa o sa poti sa dormi mai mult si sa te scoli de dimineata

| yoGabriela a răspuns:

Buna! Asta mi s-a intamplat si mie. Exact la fel si am gasit o solutie.Nu te mai poti culca devreme pentru ca corpul tau s-a obisnuit cu dormitul tarziu si e normal.Culcate 2 seri la rand pe la 21 si ceva si o sa vezi ca dupa aia totul devine la normal. Daca nu merge in 2 zile mai incearca o data.La mine a functionat perfect, crede-ma! pup:*

| Nuadin a răspuns:

Incearca sa te culci jumatate de ora mai devreme decat in ziua precedenta. De asemenea, ajuta foarte mult daca pur si simplu stai in pat si incerci sa adormi la ora pe care ti-ai stabilit-o.