| MareleBigBang a întrebat:

Inaltimea de 1.65 1.66 la 18 este scund sau mediu fix 50 kg normal sau prea putin?

Răspuns Câştigător
| irezistibilul a răspuns:

Cam putin 166 pentru un barbat. Totusi, avand in vedere ca inca ai 18 ani sunt cateva sanse sa mai cresti 5-10 cm. Iti recomand sa te apuci cat mai repede de un spott precum: basket, inot, volei, handbal fiindca sporturile astea te inalta.
Daca nu, si activitatea fizica acasa sau la sala te poate ajuta, vezi tu cu care te gasesti cel mai bine. Daca te apuci de sala ai grija sa nu fortezi coloana prea mult, pentru ca incetineste sau opreste cresterea. Baga si stretching, alergare si sarituri, si acestea ajuta destul la cresterea in inaltime. In plus, daca parintii tai sunt destul de inalti, si tu o sa fii destul de inalt, sau macar o sa ajungi in media barbatiilor. Daca nu sunt asa de inalti, nu te astepta sa castigi multi cm in inaltime. Daca iti poate ridica moralul, eu de la 17-18 ani am crescut cu vreo 10-11 cm, eram 173 si am ajuns la 184.
Bafta!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru un baiat, esti foarte micut de statura la 1.66m
Inaltimea medie pentru un barbat este intre 1.70-1.79
Inalti 1.79-1.89
Foarte inalti, peste 1.90m

In ce priveste greutatea esti sub-ponderal, adica slab.
la inaltimea de 1.66m si 18 ani, ar trebui sa ai intre 56 si 60kg

| Violleta2022 a răspuns:

PS Tie ti s-ar fi potrivi nickname-ul : MicutulBigBang laughing

| Mariiii24 a răspuns:

E bine pentru început. Baietii se maturizează mai greu fizic. Fetele între 14-18 ani, iar băieții 18-23 de ani. Ai timp sa te mai înalți, dar nu cu mult. Și nu ești singurul băiet scund. Am vecin însurat de 1, 55.