| ana_1197 a întrebat:

Intr-o duminica m am intalnit cu o colega de clasa cu care am mers in sat pentru ca era ruga, dupa putin timp ea il suna pe un prieten de al ei si il cheama la noi.Cand l-am vazut am simtit ceva ciudat, eram emotionata de parca m as fi indragostit de el ma ataragea ceva la el, din 5 in 5 min ma uitam si el si aproape de fiecare data ma rindea k ma uitam la el si ba imi zambea ba se uita normal.Incercam sa o trag de limba pe colega mea ca sa mi spuna ceva de el, dar nu putea deoarece o vedeam pe ea cu tot langa el statea si il lua in brate si nu am putut. A doua zi am mers la strand si ea la chemat si pe el ca sa stea cu noi si apoi sa ma duca acasa pe mine deoarece nu aveam cu ce merge, dar el cand a venit era cu niste prieteni si cand am vazut m am imbracat si am plecat desi m-a intrebat cu o voce din aceea de parca ar fi vrut sa spuna mai staica deja plec cand l-am auzit iar am simtit aceias chestie de cu o seara inainte, ce sa fac ca tot timpul ma gandesc la el. Spuneti mi o modalitate mai indirecta sa i spun colegei k ma atrage baiatu ala, desi ea are prieten mia spus ca este cu el.

2 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Eu nu as incerca sa gandesc ca, baiatul respectiv imi este mie potrivit, chiar daca a-i simtit o atractie pentru el, de cum l-ai vazut. In primul rand baiatul trebuie sa fie si el interesat de tine. In al doilea rand, este prietenul colegei tale si nu este bine sa te bagi intre ei.
Daca el a cochetat cu tine, cu toate ca era cu aceea colega a ta, nu prea este destul de serios si acelasi lucru ti l-ar putea face si tie, cu prima ocazie, daca te-ai imprieteni cu el.
Lasa timpul sa treaca si daca te mai intalnesti cu el, nu te arata ca esti asa de interesata de el pentru ca, ce este prea usor de obtinut, nu prea este interesant si atunci s-ar putea ca, el sa nu fie accesibil pentru tine.
Eu preferam sa mi se faca curte si sa am posibilitatea sa analizez daca, baiatul respectiv are calitati mai multe decat defecte si daca intr-adevar este si el interesat de mine, altfel nu prea ai de ce sa te framanti. Daca colega ta are un alt prieten sau iubit decat baiatul respectiv, atunci poti s-o intrebi sincer ce crede despre el, ce fel de baiat este si cum se comporta? si apoi poti sa-i spui ca esti interesata de el. Daca nu-ti este prietena insa, risti ca ea sa-i spuna lui si atunci chiar ca, poti fi pusa intr-o situatie neplacuta, daca el se va lauda la alti baieti ca tu "esti moarta dupa el". Gandeste-te inainte de a lua vreo hotarare. Sfatul meu este sa lasi timpul sa treaca si sa vezi ce va aduce viitorul.

| hândel a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa fii directa. Spune-i ca-ti place de respectivul si, daca e fata de treaba, se va da la o parte. Daca nu iti da cale libera, poti sa-ti cauti alta colega cu care sa iesi in timpul liber si, sa-i spui baiatului de sentimentele ce ti le trezeste. Nu fii rusinoasa! Succes.