| xAnonimBlack a întrebat:

Intr-o urna sunt 11 bile negre si 18 bile albe. Se extrage o bila. Probabilitatea ca bila extrasa sa fie neagra este egala cu...
Dau FUNDA la cine imi explica si cum se face!

Răspuns Câştigător
| Fridăm a răspuns:

Hai să ţi'o spun mai ''băbeşte''. Într'o probabilitate, ai cazuri favorabile şi cazuri posibile. Cazurile favorabile, reprezintă numărul cazurilor care convin, adică cele din care trebuie să facă parte bila extrasă, în cazul tău, fiind 11 bile negre, deci cazurile favorabile sunt 11. Asta scrii sus, la numărător. Cazurile posibile sunt toate, adică aduni cele două (sau câte sunt) tipuri de bile, fiindcă ele sunt amestecate în urnă. Ai 18+11=29 de cazuri posibile. Cazurile posibile vin la numitor. Şi ai fracţia 11/29, care reprezintă probabilitatea (rezultatul final). Înţeles?

| xAnonimBlack explică (pentru Fridăm):

No ala da.

| Fridăm a răspuns (pentru xAnonimBlack):

Mă bucur că te'am lămuritlaughing. Cum te'ai descurcat azi?

| xAnonimBlack explică (pentru Fridăm):

Bine, trec examenu happy

| Fridăm a răspuns (pentru xAnonimBlack):

E ok atunci. Azi afli rezultatele...să fie cu noroc!

13 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Probabilitate(x)= Cazuri favorabile/ cazuri posibile
P(bilă neagră)= 11/29

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

___
Numărul cazurilor posibile ( cele negre) supra numarul cazurilor totale (negre și albe ).

| maddy673 a răspuns:

Cazuri favorabile(bilele negre)/cazuri posibile(cate bile sunt in urna-11+18=29)

| XsupermenX a răspuns:

Buna!
1)Trebuie sa iti iasa o fractie
2) La numarator pui numarul bilelor de care zice in enunt (in cazul tau 11)
3)La numitor pui suma bilelor date (in acest caz 11+18)
Sper ca ti-am fost de ajutor Sa iei nota mare maine big grin

| xAnonimBlack explică (pentru XsupermenX):

Si totusi care e rezultatul? ca din toate raspunsurile nu am inteles care e rezultatul adica solutia!

| Adry05 a răspuns (pentru xAnonimBlack):

11 pe 29. happy Favorabile pe posibile. Nu te lua după primi 2-3 care au zis posibile pe favorabile căci este greşit! happy

| XsupermenX a răspuns (pentru xAnonimBlack):

11/29 si oricum nu a picat probabilitate la examen

| Seby04 a răspuns:

Eu stiam ca este asa: Numarul cazurilor posibile supra numarul cazurilor favorabile adica 29/11