| Alexiyaaaa a întrebat:

Intr-o urna sunt 9 bile albe si 11 bile rosii. Probabilitatea ca bila extrasa sa fie rosie este egala cu Imi puteti da rasp? am nevoie urgent...si as vrea si cateva explicatiibatting eyelashesdau funda+vot:X:X

Răspuns Câştigător
| MissmysteriousS a răspuns:

Pai...presupun ca ai examen maine nu >?, pai faci nr de probabilitati supra total, adica; 11 supra 20, mai intai pui nr de probabilitati, bafta multa la examen

6 răspunsuri:
| Lady.Love a răspuns:

Raspunsul este: 11/20 (ca sa fie extrasa una rosie), iar una alba:9/20

| Lady.Love a răspuns:

Sper ca ai inteles de ce happy daca nu, ma anunti si iti explic.

| cryptobiologist a răspuns:

Probabilitate=nr cazuri favorabile supra nr cazuri posibile. Deci probabilitatea ca bila extrasa sa fie rosie este 1 supra 11. fundita?

| Alexiyaaaa explică:

Multumesc tuturorlove strucklove strucklove struck

| NoMusicNoLife24 a răspuns:

Pai... pui bilele rosii pentru ca pe acelea trebuie sa le aflii supra suma bilelor albe si rosii. si atunci vine asa 9/ 9+11, adica probabilitatea ca bila sa fie rosie este 9 supra 19

| Heath a răspuns:

11/20 (nr. cazuri favorabile supra nr. cazuri posibile)