| SecretKiss a întrebat:

Intr-un triunghi dreptunghic de unde stim care unghi are 30 de grade? (NU VREAU teorema: intr-un triunghi dreptunghic cateta care se opune unghiului de 30 de gred este jumatate din ipotenuza). Vreau doar sa-mi explicati cu vorbele voaste cum stim care unghi are 30 de grade.

2 răspunsuri:
| Gabryelootsa a răspuns:

Pai poti sa o verifici prin functiile cos sau sinthinking adica sin 30grade=1/2 si daca cateta opusa/ipotenuza=1/2, atunci unghiul e de 30 de grade. Doar asa poti verificahappy sau poti folosi reciproca unghiului de 30 de grade.adica daca cateta care se opune unui unghi este jumatate din ipotenuza, atunci unghiul respectiv e de 30 de grade! Sper ca te-am ajutatbig grin funda?batting eyelashes

| StubblyTooth a răspuns:

Sa-ti zic babeste unghiul drept are 90 deci celelalte doua adunate ar trebui sa dea 90 deci daca unul are 60 celalalt are 30, unghiul de 30 se cunoaste pentru. ca are cateta alaturata mai mica si cateta opusa mai mare decate cel de 60