| Moov a întrebat:

Intrebare pentru cei care sunt a 7a sau mai mari.Cum a fost a 7a pentru voi? A fost normal? S-a intamplat ceva? Pentru ca eu am scazut intr-un mod extrem de vizibil, a fost si un orar cam naspa, de nu aveam timp sa invat nimic, semestrul asta s-a schibmat si e mai bine, dar, vreau sa zic ca de la media 9.83(clasa a 6a) am ajuns la 8.81(clasa a 7a). Ma simt stresata si presata non stop de scoala, mereu am emotii daca iau nota mica, in viata mea nu am avut 4, decat anul asta, in semestru I un 4 la bio si unu la istorie.Semestru asta am un 3 la mate, am ajuns printre codasi desi acum cativa ani eram printre primii. Ce sa mai zic ca in clasele 1-4 eram cea mai buna din clasa(fara exagerari). Credeti ca e greutatea clasei a 7a de vina sau sunt eu de vina?(recunosc sunt foarte lenesa)Dar vroiam sa stiu daca atunci cand ati fost voi in a 7a au aparut schimbari radicale.Ma si sperii cand ma gandesc ce o sa fac eu in viitor, daca in a 8a e si mai rau, examenu la mate sigur il pic, da ma gandesc daca nu ajung la liceu bun si am sa am un viitor de rahat.Astept pareri, dau funda la ala care ma incurajeaza si da exemple personale, sau vad eu.

Răspuns Câştigător
| Resource a răspuns:

thinking Exact asta am patit si eu,dar,hei,am supravietuit laughing Parintii m-au sustinut,chiar daca aveam note proaste, si spre mirarea mea, in clasa a 8-a mi-am revenit. Nu in totalitate, dar aveam note foarte bune (in afara de mate 6-7 laughing si la celelalte numai 10 ) Clasa a 7-a e foarte grea,treci de la usor la greu foarte repede,ai mai mult de invatat,dar sigur te vei obisnui cu asta in curand happy Acum ca esti adolescenta,ai vrea sa ai mai multa libertate, sa faci ce vrei, nu te mai intereseaza chiar asa de mult sa inveti ( la mine in clasa daca faceau 2 colegi tema sau invatau era impresionant laughing ) Ai sa vezi ca o sa inveti intotdeauna in ultimul moment, de ex daca stii de cateva saptamani ca dai examen, tu inveti cu 1 zi sau 2 inainte laughing Dar te asigur ca o sa supravietuiesti ^-^ si eu am trecut prin asta si stiu cum e. happy Te asigur ca o sa-ti revii la normal in scurt timp happy

3 răspunsuri:
| lauracraciun a răspuns:

In nici intr-un caz nu e greutatea.trebuie sa stii sa-ti gestionezi timpul pentru a invata la fiecare obiectstraight face.eu sunt in cl a8a si am avut in toti anii media generala 10.deci nu cred ca ar fi dificultatea.si cred ca nu esti sigura pe tine.din moment ce stii sigur ca ai inavatat acasa ar trebui sa fii increzatoare si sa pui binele in fata.nu mai fi pesimista. spune de fiecare data ca vei lua nota mare.incurajeaza-te singura si vei vedea ca va mergehee heesucces:*

| fluturas a răspuns:

Si eu sunt a7a si sa stii ca mi se pare cea mai grea clasa, si multi mi-au spus asta
din fericire eu pot sa zic ca inca nu am scazut la invatatura, e adevarat ca nu mai am acei de 10 din a5a, dar nici foarte tare nu am scazut, fata de colegii mei care chiar au note destul de rele

incearca sa nu te descurajezi si sa inveti in continuare, o sa vezi ca pe a8a o sa fie mai usor happy

| Patricia a răspuns:

Si eu sunt a7a
Anul trecut am avut media generala 9.64
Acum pe sem I am avut media 9.10straight face
Si eu sunt mai stresata si tot lenesa
Pe semestrul asta vreau sa indrept lucrurile
Asta ar fi bine sa faci si tu
Incearca daca poti sa iti mai faci teme din weekend pentru a avea mai mult timp pentru tine (sa te relaxezi putin)