| PsyhoChild a întrebat:

Is trist sad
Trec in clasa a 8 a si inca nu am reusit sa ma integrez in societate, nici nu am grupul meu de prieteni buni.Nici fratele meu nu ma mai accepta.Azi a iesit cu prietenii lui la noi la poarta(cu varul meu si cu inca doi)si l-am intrebat daca pot iesi si eu si a spus sa stau in casa si sa ma joc pe calculator sad.De 3 ani de zile nu am mai iesit din casa si o sa se faca 4 crying(
Nu mai am ce face nici in casa. Daca incerc sa ies toti ma iau la misto, pana si parintii mei (ma intreaba ca ce nu mai e net sau lucruri din astea).Nu mai stiu ce sa fac.Colegii mei din clasa stau la mare indepartare de mine si nu pot sa ajung acolo.Nu stiu ce sa fac.Este sinuciderea un raspuns?

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Sincer,prima data am vazut intrebarea si dupa am cautat prin celelalte intrebari ale tale sa vad daca nu e cumva spam, dar nu cred ca este.Ai o gandire destul de imatura, dar poti schimba foarte multe lucruri.
Nu ai specificat ce varsta are fratele tau. Daca este mai mare decat tine mi se pare normal sa vrea sa fie cu grupul lui de prieteni.Au alte interese comune si alte discutii de purtat si chiar daca suna dur, asta e realitatea. Am o sora de aceeasi varsta ca tine si fiecare are grupul ei de prieteni.Nu cauta oameni doar ca sa fie de umplutura acolo, poate ei nici nu sunt potriviti pentru asta, sunt sigura ca-ti vei gasi prieteni daca vei inceta cu melodrama asta.
Parintii tai s-au obisnuit cu o alta atitudine a ta, dar lucrurile se schimba.Nu trebuie sa te simti prost ca nu esti incurajat sa iesi,daca asta vrei sa faci cine te opreste? Spui ca ai tai colegi stau la mare departare de tine chiar ti se pare o scuza plauzibila? Distanta nu inseamna nimic in prietenie.E in regula sa vezi un anime bun, sa asculti muzica, sa joci jocuri pe pc sau sa vezi maratoane, dar sa faci asta tot timpul nu este ok.

Stiu prin ce treci. Am avut veri in care ieseam rar acum mult timp,(iar acum nu prea stau pe-acasa dar viitorul tau depinde doar de tine asa ca in loc sa te plangi, nu mai bine faci ceva in acest sens?

Si nu, sinuciderea nu a fost niciodata vreun raspuns. E doar un semn de lasitate. Iti inteleg problema, dar sunt persoane care au avut unele mai mari si le-au rezolvat. Te crezi mai prejos? happy

Presupun ca stai la tara. Ceea ce este interesant pentru mine, unele din cele mai faine persoane pe care le cunosc sunt de acolo.Si crede-ma, distanta nu este nimic.

Apropo de varsta ta. Esti a 8-a. Mai ai un an si poti incepe complet de la 0, poti schimba tot ce te-a tinut pe loc, poate si propria persoana. Nu trebuie sa astepti pana anul viitor, poti face multe si acum. Cauta activitati cum ar fi voluntariatul sau vreun club, fii mai deschis si incearca sa selectezi doar persoanele care te ajuta sa cresti. Sunt aici daca vrei sa vorbesti cu cineva.

Răspuns utilizator avertizat
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cazul asta sinuciderea ar fi ceva patetic. Nu ala e raspunsul. Asa o sa fie si anii de liceu dar daca dai la facultate, altfel e viata acolo. Din cate am auzit. Alti oameni, alte caractere.