| anonim_4396 a întrebat:

Iubita mea m-a parasit dupa un an de zile fix acum. Am avut impreuna un an si aproape o luna fara 3 zile. Motivul despartirii nu prea l-a spus, a spus ca vrea sa fie singura. Acum doua zile eram certati si nu prea am vorbit. Sunt foarte distrus, nu mai stiu de ce traiesc, era totul asa bine, adica mi-a promis o mie de chestii... de ce s-a despartit de mine, cum pot sa nu mai sufar atat? Nu pot trai.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Fetele cand fac asa ceva, ele pregatesc din timp totul, deja e cu altul, de vina esti tu ca ai crezut in ea si inca mai crezi, prin suferinta inveti, acum las ca trece, ce sa faci

| Violleta2022 a răspuns:

Nu incerca sa aflii un raspuns aici, pentru ca nu putem ghicii in stele motivele pentru care iubita te-a parasit.
Incearca sa discuti cu ea si sa aflii motivul sau motivele!

| anonimg a răspuns:

Nimeni nu trebuie sa se agate atat de mult de un om. Nu putem sa facem din oameni idoli.
Pe de alta parte, prietenia dintre un baiat si o fata se face numai cu scopul casatoriei, si cand amandoi sunt pregatiti pentru casatorie(varsta, situatie materiala, etc). Altfel nu exista nici o garantie ca cei doi vor ramane impreuna pana cand moartea ii va desparti.
Pai daca nu rezista casatoriile, cu cat mai mult nu rezista prieteniile facute fara nici un scop!
Tinerii se joaca cu inimile acelora care si-i fac prieteni. Intre ei nu este dragoste, ci doar pasiune. Pentru ca daca ar exista dragoste, ei nu s-ar desparti din mici neintelegeri, si mai ales din nimic.
Tu poate ca ai tinut la fata asta; dar nici tu nu ai iubt-o, si nici ea pe tine. De ce spun asta? Pentru ca dragostea este rationala, si nu raneste pe nimeni; pe cand pasiunea este oarba, si se joaca cu inimile amandorura.
De asemenea, mai exista o explicatie a despartirii voastre. Sa stii dar sa sa intelegi, ca atunci cand despartim relatii, si ale noastre vor fi despartite. Ce vreau sa spun este ca Dumnezeu nu poate binecuvanta relatii care s-au format din destramarea altor relatii.
Nu zic ca aceasta este cauza. Eu ti-am oferit mai multe posibilitati ale despartirii voastre ca sa poti descoperi cauza.
Bineinteles ca pot fi mult mai multe cauze: poate ca ai un temperament nervos, poate ca te enervezi repede, poate ca ai un vocabular de care ei ii este rusine, poate ca te certi des cu ea.
Cauze pot fi si in dreptul ei o multime, si nu mi-ar ajunge vremea sa le enumar.

Te sfatuiesc ca sa iti faci rost de cartea "Iubeste inteligent", carte care trebuie cititia de toti tinerii si nu numai:
https://www.viatasisanatate.ro/iubeste-inteligent
Dupa ce o vei citi-o nu vei mai suferi dupa fata aceasta, pentru ca vei ajunge sa vezi cum stau lucrurile cu adevarat.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Pe de alta parte, prietenia dintre un baiat si o fata se face numai cu scopul casatoriei, si cand amandoi sunt pregatiti pentru casatorie(varsta, situatie materiala, etc). Altfel nu exista nici o garantie ca cei doi vor ramane impreuna pana cand moartea ii va desparti.

si daca se casatoresc doua persoane se vor iubi toata viata?

| Donsavas a răspuns:

Poti trai. Suferința sufletească e ca si cea fizica, trece cu timpul.
De acum, ai face bine sa nu ti mai faci planuri, sa nu mai ai așteptări, pentru a nu mai suferi inutil.

| anonim_4396 explică (pentru Donsavas):

Te cred dar chiar numai pot trai fara ea ma doare atat de tare... nu mai exista nimeni asa ca ea atat de speciala...:/ i am scris de la 12 vreo 5 ore continuu si nimic mi-a dat block am spus ca totul o sa fie bine o sa fie totul frumos si nimic. ea spune ca numai isi face relatie deloc cu nimeni ma refer. ce fac. am de gand sa ma omor.

| Donsavas a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu zic sa vezi un psihiatru. Cu un antidepresiv bun, vei reusi sa trăiești si vei uita de obsesia ta.

| Endoryus a răspuns:

E o vorba. Daca ea te iubeste, se intoarce. Nu o mai cauta. Lasa fata in pace sa se gandeasca la toate. SI revenim la ce am zis la inceput.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta e, viata ta nu a inceput la ea, si nu se termina la ea. Daca sunteti facuti unul pentru celalalt, va veti mai intalni pe parcursu vietii.
Daca o sa te vada fraierica geamandica, o sa rada de tine.
Daca o sa te vada ca-ti merge bine, si ca ai uitat de ea, o sa fie geloasahappy
Continua-ti viata normal, nu esti nici primul si nici ultimul caruia i se intampla asta.
Fa-o sa-i para rau ca te-a lasat.
Fa-ti alta gagica.
happy si mergi cu ea de mana prin fata ei, de cate ori ai ocazia.
Functioneaza de fiecare data.
Am patit si eu asa, pe la 15 ani, si intr-o duminica, mergeam la biserica cu inca 3 vecine. Ca asa frecventau baietii si fetele pe atunci, biserica, nu mergeam sa ne rugam, mergeam la agatat laughing
Si stateam cu alea 3 pe banca, si toate calare, ca stiau ca nu mai am prietena.
Si vine aia, si cand vede, s-a uitat asa lung la mine, s-a uitat la alea, si s-a intors inapoi si a plecat laughing
cateva saptamani nu m-a mai bagat in seama, fierbea.
Imi zicea alea ca tot le intreba, care e prietena mea cea noua? laughing)