| Emiluner a întrebat:

K. Deci nu stiu ce să fac.
Tată ma obliga efectiv să citesc cărți ff vechi, gen basme, Ion Jalea bla bla.
Spune că nu mai citesc și m-am oprit și acum ma obliga.
Chestia este ca eu am citit foarte mult, am citit sincer peste 150 de cărți în 13 ani de zile, când eram mică eram foarte cititoare.
Dar acum de la 12-13 nu am mai citit decât foarte rar.
Și acum ma obliga efectiv să citesc romane sau basme, ceea ce eu le urasc foarte tare, am inceput sa plâng când le-am auzit, fără supărare dar urasc scriitorii români și fără judecati, nu imi plac.
Ce să fac?
Efectiv imi distruge plăcerea de citit fiindcă ma obliga.
Ce să fac?

Răspuns Câştigător
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Incearca sa vorbesti cu el si sa ii explici ca ai anumiti autori care iti plac si nu poti sa citesti o carte impusa de cineva. Cititul ar trebui sa fie placut si relaxant, nu sa fie o obligatie si sa iti dea o stare nasoala. Cumpara sau imprumuta carti care iti plac tie si apuca-te sa le citesti pe acelea.

3 răspunsuri:
| anamaria82726 a răspuns:

Vorbeste cu el despre asta... spune-i ca citesti, dar sa te lase macar sa citesti ceea ce iti place tie ca sa iti faca si placere sa citesti.
Oricum parintii cand fac asta, o fac pentru binele nostru. Chiar daca mai si gresesc. El poate crede ca te va ajuta sa citesti ce vrea el sau poate lui ii place ce iti da sa citesti si are impresia ca te poate face sa iti placa.
Mai mult decat sa ii explici asta, nu stiu daca ai ce sa faci.

| Emiluner explică (pentru Aasdfghj):

Imi tot zice că cărțile mele nu sunt bune?, și ca trebuie să citesc romane și basme ca o să îmi trebuiască în clasa 8?

| Aasdfghj a răspuns (pentru Emiluner):

Cand o sa fie nevoie, le citesti atunci ca oricum o sa uiti detalii si o sa trebuiasca sa le recitesti. Spune-i asta.