| Andreeaioan115 a întrebat:

La 18 ani esti adolescent/a? Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Nu, esti "tanar".

| eckblume a răspuns:

Da.
''Adolescenţa cuprinde trei stadii:
Preadolescenţa 14 – 16\18 ani
Adolescenţa propriu-zisă 16\18 – 20 ani
Adolescenţa prelungită(tarzie) 18\20 – 25 ani''

http://www.umfcv.ro/files/c/u/Curs%208%20-%20Psihologia%20dezvoltarii.pdf

https://conspecte.com/......arsta.html

*Totusi, la 20 de ani esti considerat tanar.*

| Plato a răspuns (pentru eckblume):

Pentru sociologie, de la 18 nu te mai numesti adolescent. Ma gandesc ca la asta se referea, nu dpdv biologic, ci sociologic.

| eckblume a răspuns (pentru Plato):

In cartile de psihologie pe care le-am citit la 18 ani esti considerat adolescent. Eu m-am referit din punct de vedere psihologic.
''Adolescence (Ages 12-20): Passion – The biological event of puberty unleashes a powerful set of changes in the adolescent body that reflect themselves in a teenager’s sexual, emotional, cultural, and/or spiritual passion. Adolescence passion thus represents a significant touchstone for anyone who is seeking to reconnect with their deepest inner zeal for life.''

Sunt foarte multe clasificari. Nu stiu din perspectiva sociobiologica, dar cred ca orice raspuns serios aduce un plus. Asadar, e posibil si la 18 ani sa fii considerat tanar.