| criatianmihail1456 a întrebat:

La facultatea de litere din Timisoara este admitere pe baza de examen?(uvt anul 2018-2019)

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Litere adica partea aia de roamana-engleza? Da, dai examen si la romana si la engleza. La engleza stiu ca erau niste multiple choice, ceva exercitii de gramatica, o compunere si inca ceva. La romana ti se da un text si trebuie sa-i faci comentariu pe loc.
La limbi straine dai admitere la ambele limbi. La engleza cred ca e ca la litere, si la cealalta limba, care e considerata secundara, ai de obicei o grila cu vreo 20-30 intrebari de gramatica, vocabular etc. si o compunere de vreo 10-15 randuri.

| Lazăr_Camelia_1999 a răspuns (pentru Adry05):

și la limbi moderne aplicate? trebuie sa dai examen de admitere?

| Adry05 a răspuns (pentru Lazăr_Camelia_1999):

Da, logic. La limbi moderne aplicate ma refeream prin "limbi straine"