| AndreeaColin a întrebat:

La matematica mi-a facut fratele meu unele probleme la matematica si doamna profesoara se va uita in caiete..noi 2 avem scrisuri destul de asemanatoare dar nu foarte..cum sa o conving pe profa ca e scrisul meu ..adica.daca scriu mai incet imi iese scrisul lui..in fine ce sa ii zic profesoarei? Dau funda

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i nevoie sa o convingi, pentru ca, cu cat insisti mai tare sa convingi pe cineva, cu atat acel cineva va stii cu siguranta ca minti.
Las-o asa cum a picat si roaga-te sa nu-ti verifice caietul, iar de acum inainte, fa-ti singura temele, ca numai tie iti faci deserviciu.
Imagineaza-ti ce se intampla daca te scoate la tabla, sa rezolvi taman acel exercitiu (sau problema) si nu vei stii...
In orice caz, ceea ce face fratele tau este foarte rau, ca tu nu vei invata, iar el nu va putea fii alaturi de tine la ore, cand esti ascultata, la teze sau examene.

| Andreeush a răspuns:

Și de ce nu ți-ai scris tu tema?
Oricum își va da seama dată îi menționezi ceva.

| Osneros a răspuns:

Uite un trick: pune-l sa scrie pe ceva foaie random si scrie tu rezolvarea lui in caiet. Easy as that.

Are dreptatea ioneasca, totusi. Pune mana si invata, sa n-ajungi ca ea, la 60 si de ani sa nu stii sa folosesti forma corecta a verbului "a fi" sau sa nu stii ca nu exista "trebuii", "folosii" sau sa calculezi o medie.

| AndreeaColin explică:

Nu s-a prins ))