| Gabriel270 a întrebat:

La scoala ne-a pus sa ne facem card pentru bursa. Azi am fost sa ridic cardul, este vorba despre un card Xteen BCR (Visa Electron). Am primit 2 plicuri. Unul in care se afla PIN-ul si unul in care se afla cardul, 2 reclame si o brosura cu numele meu in care imi sunt prezentate avantajele cardului. Intrebarea mea este: nu trebuia sa primesc si contul in sine(acel numar IBAN)? Altfel cum ar putea cineva din familie sa zicem sa imi bage bani pe card? Sau sa platesc online?
Si as mai avea o intrebare in legatura cu Internet Banking. A doua zi dupa ce am depus actele pentru card am primit un mesaj cu parola pentru Internet Banking. Acum, dupa ce am primit cardul mi-am luat aplicatia BCR pentru a ma conecta, dar imi cere un nume de utilizator pe care eu nu l-am primit, desi am primit parola...
Ma lamureste si pe mine cineva? Multumesc!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cand s-a facut cardul ai primit (mai bine zis parintele insotitor a primit) o foaie unde sunt 24 de semne de genul: RO.BCR... etc. Acela este numarul contului. Cardul este anexa la cont si se emite de o entitate separata de cea care a creat contul. Contul nu se scrie cand platesti. Se scrie numai numarul cardului (16 cifre pe fata) numele tau asa cum este scris pe fata. Chiar daca te cheama Popescu Gabriel si pe fata scrie Gabriel Popescu, asa scrii. Se mai cer cele trei cifre scrise pe spatele cardului (CVV, CVV2 sau CVC2). Apoi iti apare inrolarea cardului. Daca n-ai facut-o trebuie sa o faci atunci. acolo scrii o parola in relatie cu banca. Eu mi-am ales unul din numele mamei pentru ca nimeni nu stie cu o cheama pe mama avand numele de fata. La aplicatie, nu stiu cum este la BCR. Am intalnit 3 situatii: la Raiffesen m-au pus sa-mi aleg un pseudonim, la Transilvania mi-au dat ultimele 6 cifre din cont si initialele numelui meu (scrise cu litere mari), iar la BRD n-a trebuit. M-am uitat la BCR si am vazut ca scrie ca nu trebuie ID. Daca totusi iti cere scrie numele tau de pe card. Eu am primit la fiecare banca o foaie cu ID-ul si parola. Daca nu merge suna la 0800 801 227. Este gratuit in orice retea.
Atentie! Sa-ti notezi prima parola si urmatoarele (la 90 zile se schimba). Dupa 12 parole poti s-o repeti pe prima. Eu asa am facut ca nu mai stiu ce parola sa pun.

| Gabriel270 explică (pentru Salontanul):

Nu am primit nimic...ne-a dat niste foi acasa pe care le semnam noi si unul dintre parinti, iar a 2 a zi le-am dus la scoala si asta a fost tot.La mine sau la parinti nu a ramas niciun contract...

| Salontanul a răspuns (pentru Gabriel270):

E! Acel formular de la scoala trebuie vazut. Oricum, nu avea ce cauta formularul in original la scoala. Mergi la banca si cere un nou formular cu ibanul si ID-ul.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si numele de utilizator si ibanul in gasesti in contractele pe care le-ai semnat cu banca.

La platile online nu ai nevoie de Iban.

IBANul il gasesti si in internet banking