| Alexx234qw a întrebat:

La sfârșitul anului școlar (în iunie) m-am certat cu toți prietenii de la școală pe care îi aveam (adică cu întreg grupul meu de prieteni format din 4 persoane) dintr-un anume motiv.
Ideea e că acum trebuie să încep școala și simt așa în mine un sentiment de anxietate și teamă.
Adică mă gândesc cum o să fie să încep școala (să îi mai întâlnesc și pe ei) și să nu am pe nimeni, adică îmi e teamă- să zic așa.
Să mă alătur altui grup de persoane din clasă nu prea se poate pentru că sunt o persoană timidă și introvertită (și abia am reuțit să îmi fac acei prieteni), și plus că am ghinionul de a fi într-o clasă aproape plină de persoane rele și fițoase.
Îmi este teamă și cu cine voi sta în bancă (în clasă sunt bănci de câte doi) pentru că cu foștii mei prieteni nu voi sta (logic), iar cu altcineva din clasă nu prea știu cu cine prentru că nu prea cred că ar vrea nimeni să stea cu mine (și chiar dacă ar sta din întâmplare ar sta în silă, iar asta m-ar face să mă simt prost).
Chiar nu știu ce să mai zic ăn legătură cu această problemă... Voi ce credeți? Îmi puteți da un sfat?
-- Să mă reîntorc la prietenii mei nu se poate asta pentru că: motivul pentru care ne-am certat este unul destul de puternic și în plus ei au fost cei care m-au alungat (ca să zic așa).

5 răspunsuri:
| Mucegai786 a răspuns:

Deci si eu sunt cam timid de fel dar oriunde vei sta într-o bancă ar trebui să te imprietenești cu respectivul coleg de bancă si asa te vei apropia de grupul persoanei
Dacă esti băiat sugerez sa stai cu o fată in bancă sau invers fiind că de obicei băieți între ei sunt certareți si fetele geloase
Ar trebui să iti alegi un coleg ca tine timid si asta e o tehnica bună de început prietenii
Sper ca te-am ajutat

| laSoledad a răspuns:

Pai si nu poti accepta ideea de a le cere scuze? Daca le ceri scuze si ii lingusesti putin, te vor baga iar in grupul lor. Mai ia si tu initiativa. Daca stai asa, ei vor crede ca au dreptate prin alegerea facuta. Ia si tu initiativa si confrunta-le alegerea facuta. Vorbeste cu ei, arata-le cum pot beneficia ei de pe urma ta, daca se impaca cu tine. Imbie-i cu ceva, daca pot sa zic asa. Inivta-i undeva in oras la distractie, fa-i sa se simta mai bine in preajma ta si astfel vor uita certurile trecute. Sunteti totusi niste adolescenti, certurile astea vin si trec si sunt foarte multe la varsta voastra insa ele nu sunt definitive.

Daca vezi ca nimic nu merge, aplica aceeasi initiativa, aceeasi deschidere catre alte persoane. Intotdeauna exista momente in care poti sa schimbi parerea unui om despre tine. Ajuta-ti colegii mai mult, iesi cu ei in oras mai mult, du-te la evenimentele scolare sau extrascolare unde merg ei si astfel, vei forma relatii mai stranse. Tu cum crezi ca relatiile lor sunt stranse? Se cunosc fiindca au trecut prin aceleasi evenimente in viata, fiindca au petrecut mai mult timp impreuna. Leaga-te si tu de cativa, participand la aceleasi activitati, evenimente. Stand cu ei mai mult in pauze, ajutandu-va reciproc la teme si teste.

Eu sunt fata, dar am avut in clasa a 11-a un baiat care s-a transferat in clasa mea. Si baiatul era putin diferit de noi, venind de la alt liceu, era si putin mai inchis. Insa, treptat-treptat, a incercat sa vorbeasca cu colegii mei despre subiecte agreate de majoritatea baietilor precum fotbal, jocuri pe calculaltor, seriale si filme urmarite de baieti, fizica, masini etc. Deci, practic, au gasit interese comune. Ei il ascultau pe el si el pe ei, fiindca vorbeau despre ceva comun acceptat in grup. La fel trebuie sa gasesti si tu subiectele comun acceptate in grupurile din clasa ta si baga-te sa discuti pe marginea lor cand stii si poti. Oamenilor le place sa asculte o parere noua, sa impartaseasca chestii, sa dezbata, sa afle chestii noi. Fa-i interesati de ceea ce stii tu. Nu de ceea ce ai tu. Ci de ceea ce stii tu si poti sa le oferi prin compania ta, atat cat poti sa le oferi. Si relatiile de prietenie sunt tot relatii de schimb - dai si primesti - primesti si dai la schimb - informatii, bunuri, amintiri, momente de neuitat. Si nu uita, voi sunteti adolescenti, atunci se formeaza prieteniile, nu sunteti niste oameni de piatra, de nemiscat, care nu-si mai pot forma prietenii. Deci nu te baza pe ideea ca gata, nimeni nu va forma o relatie de prietenie cu tine. Nu. Inca mai e timp sa schimbi pareri, sa incepi noi prietenii. E important doar sa observi portitele prin care te poti strecura in conversatiile, activitatile lor, care, voi fiind in aceea clasa, sunt activitati comune, deci te includ oarecum si pe tine. Deci, ai ce discuta cu ei. Aveti cate ceva in comun. Sunteti de aceeasi varsta, sunteti in acelasi liceu, clasa, oras. De aici, multe activitati si evenimente pot decurge impreuna. Asadar, capul sus, fieacare an e inca o sansa de a forma relatii noi. Chiar si la facultate.

Doar fii mai deschis si ia si tu initiativa mai mult. Nu doar astepta sa-ti pice totul de-a gata. Lupta pentru ceea ce vrei, mai ales pentru o prietentie. Iar daca tu consideri ca colegii aceia nu merita sa lupti pentru ei, atunci cauta-ti alte persoane cu care sa ai de-a face. It dau un exemplu simplu: cand am fost eu la liceu, am fost intr-o clasa de stiintele naturiii cu niste colegi preponderent viitor medicinisti. Insa am avut si colegi care voiau la o faculate de info. Ei bine, am aviut o colega care nu prea impartasea nimic cu colegii din clasa noastra, nu prea avea ce sa vorbeasca cu ei, dar treptat-treptat, si-a format relatii noi cu unii dintre colegii din clasa paralela, cea de mate-info. Iar in momentul de fata aceia i-au devenit colegii actuali la facultatea de info si cei mai buni prieteni ai ei. Deci se poate!

| qwertpro a răspuns:

Salut,nu trebuie sa iti faci atat de multe griji din cauza la 4 persoane.Nu ai cum sa fii prieten cu toata clasa, pur si simplu e imposibil sa fii pe placul tuturor.Mereu vei gasi persoane care nu te vor accepta, care te vor critica, deci ia acest lucru ca pe ceva normal.Clasa ta nu e formata doar din acesti 4 elevi, mai sunt si altii.Pur si simplu tinete departe de ei si atat.Ca sa cunosti alte persoane nu trebuie sa depui un efort prea mare, e de ajuns un "Salut, ce faci?" si atat.Inteleg ca iti este greu sa socializezi, dar daca stai intr-o parte si te izolezi iti este mai bine? Te simti mai bine asa? Pana nu vei incerca ceva nou, ceva de care iti era frica pana acum, nu vei reusi niciodata sa evoluezi.Toate fricile tale sunt doar la nivel psihic, ele in realitate nu exista.Iti este frica ca s-ar putea sa fii respins, tachinat sau criticat, dar daca gandesti prea mult poti creea o problema care nici nu exista.Trebuie sa ai mai multa incredere in tine, nu lasa ca fericirea ta sa depinda de altii, si nu atrage atentie atat de mult la ceea ce spun ceilalti. Oamenii mereu ne vor critica, oricat de buni nu am fi.Nu cred ca ar fi o alegere buna sa revii la acei prieteni. Odata ce au plecat din viata ta, trebuie sa-i lasi in pace, oamenii vin si pleaca din viata noastra, si accepta asta, nimic nu e vesnic. Leagate doar cu acele persoane care iti sunt pe plac si care seamana cat de cat cu tine.

| antoniaa09 a răspuns:

Stai calm/ă, nu va sări nimeni pe tine, probabil că ceilalți deja au uitat, genul ăsta de certuri dintre colegi sunt trecătoare și nu prea ai cum să stai supărat pe o persoană cu care te vezi zilnic
cât despre faptul dacă te întorci sau nu la fostul tău grup de prieteni, ține doar de tine și dacă tu consideri că merită să te împaci cu ei, poți încerca să faci conversație cu unul dintre ei, un,, hei",,, cum mai ești?" sau,, ce ai făcut vara asta?" nu poate strica nimic, dar dacă consideri că modul în care,, te-au alungat" nu e ceva de care să uiți uşor, nu are rost să te dai pe lângă ei ca să nu rămâi singur/ă la școală, oricum pe parcurs o să găsești persoane cu care să îți petreci timpul
cât despre cu cine stai în bancă, ori cauți pe cineva pe care îl consideri tu mai ok și e singur în bancă și te duci simplu la el și întrebi dacă poți să stai lângă el, ori te așezi undeva unde vrei tu și aștepți să se așeze cineva lângă tine, până la urmă tot o să vină cineva și să nu crezi că o să stea în silă, până la urmă toată lumea caută să se înțeleagă bine și să se cunoască cu colegul de bancă
mult succes la școală happy

| cris54321 a răspuns:

Nu ar trebui sa iti bati prea mult capul ca si asa dupa liceu probabil nu o sa mai intalnesti 95% din persoane. Du-te fara emotii si ce va fi va fi. Du-te si fa-ti datoria si treaba de elev. Ca de asta mergi la scoala sa inveti chestii pentru viitorul tau.