| Sebastian_1355 a întrebat:

Lovitura de stat sau revolutie?

2 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Revolurtia a durat intre 16 si 22 Decembrie, a inceput la Timisoara in 16 dec 1989 iar la Bucuressti pe 21. Odata cu fuga lui Ceausescu au inceput sa actioneze cei care au fost pregatiti pentru preluarea puterii, respectiv Iliescu si gasca sa, initiind practic lovitura de stat.

| chupachups1234 a răspuns:

Revolutie mai. Cine crezi ca scos in strada milioanele alea de oameni? Tu crezi acum ce zic 5 francezi care isi dau si ei cu parerea, parca ar fi fost ei aici sa vada ce a fost.