| anonim_4396 a întrebat:

M-am certat cu o prietena pentru ca m-a mintit, insa eu m-am enervat cam prea tare. Dupa ea mi-a trimis un mesaj si mi-a cerut scuze, iar eu le-am acceptat. Acum dupa 3 zile ai trebui sa ii scriu eu, cam-am enervat prea tare, sau sa astept sa imi scrie ea, pentru ca m-a mintit?

4 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Ea deja a facut primul pas si si-a cerut scuze. Poate ar fi cazul sa lasi orgoliul deoparte si sa vorbesti cu ea.

| ceaiuldetei a răspuns:

Ar trebui să nu mai faci dintr-un ac un stâlp de telegraf. : )

Toată lumea minte. Inclusiv TU.

Eu zic să discutați cinstit și să vedeți unde vă sunt problemele, pentru că dacă nu comunicați și le țineți pe toate în voi, unul sau altul ajunge să mintă, fie ca să nu facă rău persoanei de lângă ea, fie pentru că nu găsește o modalitate mai scurtă de a trece peste ceva (ce celălalt nu poate sau nu vrea să înțeleagă) sau de a ocoli ceva neplăcut.

Nu fi aiurea și dă-i telefon și spune-i că ești un prost care nu are încredere în ea și vrei să rezolvi problemele care sunt, cu ajutorul ei. Iar ea își va rezolva problemele cu ajutorul tău.

Nu cred că ai zece ani ca să ai atitudinea asta de copil răsfățat care crede că tot ce are i se cuvine. Tu, la cum pui problema, vrei ca ceilalți să ridice munți pentru tine, în timp ce tu stai și te uiți, pentru că tu ești perfect și nu greșești niciodată, mai ales că ai spus singur că fata ți-a trimis un mesaj în care și-a prezentat scuzele. Ce mai vrei? Să facă flotări și să cadă în genunchi plângând, ca să îți hrănești tu orgoliul?

Dacă tu ții la fata aia, ar trebui să îi arăți, nu să o faci să se simtă infect, pentru că te-a mințit. Dacă te-a mințit pe bune, înseamnă că tu n-ai capul deschis și nu știi să discuți despre absolut orice. S-o fi speriat și și-o fi zis că mai bine minte decât să stea de vorbă cu tine, care ești un introvertit. N-ai de ce să te superi, pentru că oamenii fac asta foarte des, chiar dacă ție încă nu îți vine a crede.

Vezi care sunt problemele la tine și pe urmă vezi care sunt problemele la ea. Nu te gândi că tu ești ăla special și ea este o cârpă. Sunteți doi oameni care vor să stea unul lângă altul. Luați-vă așa cum sunteți sau traversați strada separat și vedeți-vă de drumurile voastre.

În nicio relație nu există sută la sută adevăr. Nici dacă ești cu o persoană timp de cinci ani sau timp de cincizeci de ani.

N-ai să găsești în veci o persoană care nu minte. Așa că fie o ții pe fata asta lângă tine, fii îți faci bagajul și pleci.

Ar trebui să spui mersi că și-a cerut scuze. Sunt oameni care n-au bun simț deloc și nu fac nici măcar asta. : )

| Bufferia a răspuns:

Nu strica o prietenie din orgoliu stiu ce zic dar nu o suna daca ai posibilitatea sa vorbesti cu ia fata in fata.

| Allergictostupidity a răspuns:

Parca ai spus ca si-a cerut odata scuze. acum ce vrei sa-si traiasca fiecare secunde din viata cerandu-si scuze? straight face tu nu gresesti niciodata de esti asa orgolios/oasa?