| CriDenise5 a întrebat:

M-am masurat la scoala si scolo mi-a zis ca am 1.63, dar n am cum sa am 1.63 pentru ca am mai crescut si acum 1 an mi au spus ca am tor 1.63, am undeva la 1.70 zic eu, ce ziceti? cei de la scoala zic gresit sau? nu am cand sa ma duc la doctor sa ma masor

3 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Poti sa te masuri singur, acasa!
Descult, stai drept in tocul usii.Deasupra capului pui o carte.Cu o carioca faci un semn ppeste carte(deasupra)Apoi iei ceva de masurat( metru de croitorie, ruleta, chiar si rigla de la semnul pus pana la podeaScazi un cm -doi (grosimea cartii.Ar trebui sa iti dea inaltimea reala!
Totusi 7 cm e o difenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Măsoară-te acasă cu o ruletă.

| Thevanityoftheshadows a răspuns:

Oh nu îți face griji. Și eu când m-am măsurat la școală aveam 1.75 după măsurătorile lor, dar în realitate nu treceam de 1.70. Depinde de profesionalismul celor care fac măsurătorile. Dacă nu poți merge la un medic, atunci încearcă să te măsori în casă cu ceva instrument de măsurare de care dispui (ruletă, riglă etc). Pentru o măsurătoare mai bună plasează-te lângă un perete, tocul ușii, fără papuci și cu spatele drept, dar presupun că deja știai asta. Eventual măsoară-te de mai multe ori și fă media dintre măsurători pentru un rezultat cu un grad ridicat de validitate! Succes!