| anonim_4396 a întrebat:

M-am saturat sa fiu privita ca si cum as fi de pe alta planeta, in fiecare zi, pentru niste motive banale, care pentru niste oameni mai deschisi la minte si normali nu ar insemna nimic foarte iesit din comun sau prea bizar. Am parte de cate un moment sau de cate o faza din asta aproape in fiecare zi si e chiar frustrant sa fii privit aiurea din cauza unor lucruri, preferinte sau alegeri personale, cum ar fi: felul in care ma imbrac, care nu are nicio legatura cu ceea ce poarta majoritatea la ora actuala, insa nu inteleg de ce reprezinta asta asa o mare 'problema' pentru unii si de ce trebuie sa aratam toti la fel; muzica pe care o ascult, asta insemnand rock (ca si subgenuri: heavy metal, alternative, grunge, progressive, power metal, melodic death metal, punk, psychedelic, etc.); veganism-ul (pentru cei care nu stiu ce este asta: http://ro.wikipedia.org/wiki/Veganism ); faptul ca nu consum alcool deloc, nu fumez si nu folosesc nicio astfel de substanta; cititul si cheltuitul banilor pe carti si altele de genul; preferinta de a fi, in majoritatea timpului, singura; faptul ca ma intereseaza cu adevar anumite materii si fac suplimentar la acestea; piercing-uri si body modification; dezinteresul pentru iesit in oras, sex, cheltuit banii pe haine sau altele de felul asta; faptul ca nu vorbesc mult si nu imi place sa vorbesc doar ca sa ma aflu in treaba (atunci cand este vorba de un anumit subiect, imi place sa il dezbat cu persoane care au habar si cu care pot sa schimb idei si pareri intr-un mod civilizat, insa foarte rar se intampla asta) si lista poate continua cu altele. M-am obisnuit atat de mult cu comentariile unora, pe care, de multe ori, mi le aud pe la spate, in cazurile bune, si cu jignirile sau asa-zisele ironii pe care le aud, incat daca e vreo zi in care sa nu mi se fi intamplat ceva de felul asta, atunci e chiar ciudat.

Se mai confrunta cineva dintre voi cu chestii de genul acesta? Nu neaparat din cauza a ceea ce am enumerat eu mai sus. Motivul pentru care esti privit 'altfel' poate fi oricare. Multumesc celor care au avut rabdare sa citeasca tot si m-as simti ceva mai inteleasa daca as stii ca mai trece cineva prin asta.

Răspuns Câştigător
| anonima98765 a răspuns:

Eh, ştiu cum e. M-am regăsit prin multe lucruri pe care le-ai enumerat mai sus. Sincer, de 2 sau 3 ani nu mai bag în seamă lucrurile astea, sunt indiferentă, arăt că nu-mi pasă şi lumea pare să nu mă mai critice, dar oricum nu mă înţeleg. N-au decât să critice, n-au nimic de câştigat. Şi nici noi nu avem nimic de câştigat dându-le importanţă. Deja e clar că orice e *altfel* e de pe altă planetă. *Altfel* în capul lor, căci suntem de n ori mai normale la cap ca ei. Lasă-i pe ei în prostia lor, dându-le atenţie nu faci decât să le dai apă la moară. Peste câţiva ani o să vadă ei la ce te-a ajutat faptul că ai făcut exerciţii suplimentare sau faptul că ai avut o viziune diferită asupra vieţii.

Până atunci, baftă!

| thegatekeeper a răspuns (pentru anonima98765):

Nici eu nu mai iau in seama chestiile de felul acesta de vreun an sau doi (inainte ma consumat foarte mult pentru asemenea lucruri, fiindca nu prea intelegeam eu cum sta treaba), fiindca, dupa cum ai spus si tu, nu se merita si nu are niciun rost. Doar ca, din cand in cand, se aduna prea multe si parca nu-mi vine sa cred cata ignoranta si prostie exista. Multumesc happy!

14 răspunsuri:
| RimePeHartie a răspuns:

Pff...parca imi citesc istoria mea aici thinking! Ok.pur si simplu nu ii baga in seama, nu te consuma. E adevarat ca e enervant dar tu daca te simti bine in pielea ta nimic numai conteaza. Daca le raspunzi la aberatii mai mult ii incurajezi sa continue, asa daca nu ii bagi in seama si vad ca nu te afecteaza cu nimic ceea ce zic ei in ceva timp nu o sa iti mai dea atentie. Si ar trebui sa te simti mandra ca esti diferita de ei, oamenii care nu au ce face in timpul lor liber si care probabil se simt complexati de ei insisi se axeaza pe "defectele" altora astfel incat sa se simta ei mai bine. oh go on n-ai ce sa le ceri!

| Reek54 a răspuns (pentru RimePeHartie):

Se pare ca ne-am strans mai multi aici care ne asemanam oarecum, nu vreti sa creeam si un club pe baza chestiei asteia?

| TheBloodyRoses a răspuns:

Of, of! Stiu exact cum te simti. Mda, si eu sunt ceva in genu' doar pentru ca ascult rock toti colegii imi zic,, Iesi de aici, satanis`o!'' si devine deja enervant si plictisitor! Of, care e problema lor daca tu nu esti interesata in porcariile lor cum ar fi sex`ul si tot ce`ai mentionat mai sus? Tu sigur esti aia normala intr-o lume de nebuni! Pana la urma daca stai sa te gandesti e si normal sa nu te intereseze astfel de chestii si sa vrei sa faci ceva cu viitorul tau, sa-ti cheltui banii pe ce doresti nu pe ce este in,, trend''. Doar pentru un alt stil de viata, pentru alt gen muzical si imbracaminte esti criticata? Atunci sunt chiar prosti! Urasc astfel de persoane desi sunt inconjurata de ele. Stai linistita, nu esti prima si nici ultima care este umilita de oameni fara ocupatie. Dar nici tu nu-i lasa sa`si faca de cap prea multhee hee. Pana la urma e viata ta si faci ce vrei din ea! Ce a fost lumea asta si ce a ajuns x_x.

| thegatekeeper a răspuns (pentru TheBloodyRoses):

Intr-adevar, se duce totul de rapa din ce in ce mai rapid, cel putin pe aici. Nu mai spun despre faza cu satanismul, asta era la ordinea zilei in scoala generala, acum au trecut la altele. Nici nu mai imi bat capul sa raspund, fiindca nu are nicio rost, ei vor ramane in ignoranta lor si eu imi vad de treaba, indiferent de ce se intampla in jur. Abia astept sa plec de aici (la facultate), intr-un oras in care am mai multe sanse sa intalnesc persoane cu care ma pot intelege. Oricum, iti multumesc mult pentru raspuns si in mod sigur nu o sa ma schimb pentru a ma 'integra' (nici daca m-as stradui nu as putea vreodata sa fiu asa) happy.

| Reek54 a răspuns (pentru TheBloodyRoses):

Ma gandeam la ceva de genul cum fac americanii : clubul de citit, clubul rockerilor, clubul satanistilor, s. a. m. d

| grgdlk a răspuns:

Pai toti avem cate ceva 'ciudat; pentru altii, dar tu ai enumerat cam multe
nu am zis ca ar fi ceva ciudat neaparat, ci doar ca faci mai multe lucruri diferit de majoritatea decat majoritatealaughing

| Marius94_5839 a răspuns:

Din descrierea ce tu ti-ai facut-o mai sus, eu pot sa-mi dau seama ca in esenta esti doar o adolescenta careia doreste cu orice pret sa aiba si ea un gram de atentie de oriunde, iar in aparenta o fata care face EXCLUSIV lucruri prin care " se afla in treaba" big grin

Oricum toti ne confruntam practic cu chestii de genul asta, draga Kate13. Sunt oameni ce sunt aprecitati atat pozitiv cat si negativ, de lumea din jurul nostru. Prin urmare intrebarea ar trebui sa sune cam asa: " Mai sunt si altii de care rad oamenii din jurul meu? " happy

| thegatekeeper a răspuns (pentru Marius94_5839):

Nu pot spune ca sunt chiar de acord, fiindca exact asta evit eu sa fac, sa atrag atentia. Vreau doar sa fiu lasata in pace si sa-mi vad de treaba mea si de ceea ce imi place, fara sa fiu nevoita sa aud comentarii si jigniri la orice pas, doar fiindca nu ma preocupa ce este asa-zis 'normal'. In plus, nu ma simt confortabil deloc sa fiu in centrul atentiei, in speical pentru astfel de lucruri sau alegeri pe care le-am facut, fiindca, dupa cum am spus, nu mi se pare ceva care merita atata uimire si critica din partea altora. Asa sunt eu, cu preferinte mele mai 'neobisnuite' poate pentru majoritate, prin care nu incerc sa demonstrez sau sa arat nimic, doar ca asta sunt si nu fac un lucru doar fiindca mi se pare mie ca o sa atraga atentia happy.

| Rockart a răspuns (pentru Marius94_5839):

Din descrierea pe care şi-a făcut-o, mi-a impresia că seamănă mult cu mine. Şi dacă e adevărat, crede-mă, a atrage atenţia e ultimul lucru pe care şi l-ar dori. Dacă într-adevăr ar fi vrut să atragă atenţia, ar fi făcut-o într-un cu totul alt mod. Şi-ar tăia venele, s-ar arunca de pe un bloc sau s-ar transforma într-o piţipoancă. Dacă ai gusturi şi păreri diferite nu înseamnă că vrei să atragi atenţia. Că atragi atenţia involuntar e cu totul altă treabă.

| Marius94_5839 a răspuns (pentru Rockart):

Mda, cred ca aveti dreptate. De fapt chiar aveti. Am eu ce am cu cei ce se imbraca in negru, si sunt mai rockeri asa, de aceea am spus ca vrea sa atraga atentia si nu stie cum. Imi pare rau, nu stiu de ce sunt asa de rautacios uneori.

| deedee32 a răspuns:

Da am ajuns sa traim intr-o lume in care toti sunt cam la fel si daca este unu` mai intreg la minte, mai diferit repede 'uite ma la ala/aia ce ciudat"...numai barfe maoh go on m-am saturat de atatia nesimtiti.

| kyara10 a răspuns:

Stiu cum te simti dar nu-i mai baga in seama nu le mai da importanta ai dreptul sa faci sau sa asculti ce vrei u este viata ta nu a lor ar trebui sa nu-i mai bagi in seama si gtbig grin

| anonima98765 a răspuns:

Ok nu e bine ce faci mai ales cu pircing si body modification ce sa mai zic de celelalte Dumnezeu ti-a creat un corp minunat si tu il distrugi nu e inregula! si e normal sa iti placa materiile de la scoala si mie imi place bio de exemplu. simte-te bine in pielea ta si nu te mai ingrijora apropo da sti ca Lui Dumnezeu chiar ii pasa de tine si nu te judeca si te iubeste pentru ca esti a LUI! 1