| Andraanda a întrebat:

Ma ajutati va rog sa apreciez masura in care politica lui Napoleon a contribuit la formarea Europei moderne?

Răspuns Câştigător
| ionutstar a răspuns:

Nu stiu prea multă istorie insa stiu ca rolul cel mai important a lui Napoleon a fost cel in care a oferit școlarizare gratuită, prin care a pus bazele unei societăți de tipar, daca pana atunci doar familiile privilegiate puteau sa-si educe copiii sau cei apropiați bisericii, din acel moment toată societatea, prin "scoala de tip cazarma" a scos tipul omului revolutionar, de acțiune, astfel toată societatea a suferit o schimbare in tot ansamblul ei. Acest lucru a însemnat o valoare inestimabila adăugată evolutiei si modernizării societății, care pana in momentul de fata a avut atât efecte negative cat si pozitive. Dar acestea nu le poti prezenta la scoala pentru ca nu ai libertate de gândire asa cum se spune, trebuie sa intri in sablonul, normele cerute de cei din vârful sistemului piramidal educational, adică, acest lucru a însemnat un lucru negativ al scolarizari pe lângă celelalte efecte negative pe care nu mai are rost sa le precizez. Pentru a-ti extinde sfera viziunii istorice iti recomand: "Nicolaie Iorga - Idei asupra problemelor actuale" vei gasi si partea negativa a invatamantului clasic.