| mTw a întrebat:

Ma confrunt si eu cu o problema destul de grava, zic eu. Cand incerc sa citesc ceva efectiv nu retin. Imi zboara gandul in alta poarte, nu ma pot concentra si nu retin. Sufar de ceva? Ce pot face?

Funda

3 răspunsuri:
| Ana94 a răspuns:

Şi eu am exact aceeaşi senzaţie când încerc să învăţ ceva. Pur şi simplu cred că e pe bază de stres, te face să ai impresia că nu reţii nimic. Nu te speria, nu suferi de nimic. Când simţi că nu mai poţi, ia o mică pauză şi fă ceva ce-ţi place, apoi revino la citit.

| danay72 a răspuns:

Nu ai nici o problema,tuturor se intampla. Încearcă sa citești când ești odihnit, intr-un loc liniștit și fără distrugeri. Pentru început citește mai puțin și incearca sa te concentrezi. Apoi, mărește timpul pentru citit. Dar ca sa reți, fa o recapitulare a ideilor principale. Meditează la ce citești, fi absorbit de ele, ca progresul tău sa fie evident.

| AdelaElena88 a răspuns:

Te înțeleg și eu trec prin asta mai ales când ma știu ca trebuie sa învăț și sunt destul de leneșă pana îmi intru în ritm. Sfatul lui danay e bun, ce vreau sa mai adaug e ca uneori nu pot sa te concentrezi din cauza faptului că ești foarte obosit sau suprasolicitat. Dacă ai un moment din asta i-a o pauza și revino; Nu suferi de nimic, plus ca e normal sa ai astfel de reacții la ceea ce nu te pasioneaza însă în viata nu vei face numai ce îți place, asa ca trebuie sa îți forțezi puțin mintea sa îți placa și după o sa vezi ca o sa fie ok. Multa bafta!