| paulagirl36 a întrebat:

Ma-m certat cu prietena cea mai buna din cauza parintilor mei pentru cu la ei nu le prea este draga imi spun cateodata sa stau numai 10 minute cu afara sa vorbest ei tot spun ca ma comanda dar eu cred ca nu este asa. Suntem de 7 ani prietene foarte buna si tot timpul ne-am certat din cauza lor ea nu-ma vrea sa fie prietena cu mine pentru ca este foarte mult pentru ea si nu mai poate eu fac tot posibilul sa ma impac cu ea dar acum cred ca este prea tarziu va rog sa imi da-ti sfaturi nu mai stiu ce sa fac multumesc pentru cei care imi raspund. Scuzati-ma daca am scris gresit ceva nu locuiesc in Romania.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde ce varsta aveti voi doua si daca te influenteaza negativ in ceea ce faci.
Daca parintii tai au constatat de-a lungul timpului influenta ei, inseamna ca au dreptate si de multe ori, este bine sa te scuturi de asemena oameni, care au influenta asupra ta si te manipuleaza din umbra, subjugadu-te, subminandu-ti autoritatea si personalitatea.
Mi-e teama ca parintii ta au dreptate si cred ca etse timpul s atii cont si de sfatul lor, pentru ca 7 ani, sunt foarte multi ani d ecand esti infleuntata de acesata fatuca cu personalitate mai puternica decat a ta.
Ca sa poti sa-ti dezvolti propria personalitate si incredere in tine, trebuei sa renunti la aceasta prietena, care te influenteaza si care oricum la un moment dat te va parasii pentru un baiat.
Fiind invatata sa nu ai personalitatea ta, nu vei putea sa iei decizii de una singura, te vei simtii fara pic de incredere in tine si vei claca in viata.
Decizia ar trebui luata acum, cand inca sunteti micute si se mai poate lucra la personalitatea ta, la increderea in tine, la puterea de a lua decizii de una singura, fara influenta nimanui.

| Violleta2022 a răspuns:

PS Uitasem sa-ti spun, nici eu nu locuiesc in Romania de peste 20 de ani...

| paulagirl36 explică (pentru Violleta2022):

Eu sunt de 9 ani plecata. amandoua avem 19 ani dar ea face 20 ani in august. La parintie mei este problema cateodata le este draga de ea cateodata nu.

| danay72 a răspuns:

Părinții nu ii poți alege, dar prietenii da. Nu ai cum sa alegi intre ea și părinții tai. Oricum, un prieten adevărat iubește oricând și în nenorocire ajunge ca un frate.