| ArexuDeea a întrebat:

Ma puteti ajuta la ex asta?:Mentioneaza sinonime neologice ale cuv.
Jalui
Sarac
Amarnic
Grozav

Răspuns Câştigător
| Lora a răspuns:

Ok sinonime neologice adica sinonimele noi, nu cuvinte vechi adica:

jalui=plage
sarac=necajit sau nevoias
amarnic=chinuitor
grozav=exceptional

5 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Nu prea am auzit de sinonime neologice, dar eu ti-am scris toate sinonimele simple ale cuvintelor tale.
Jalui= plange, a jeli, a boci
Sarac= sarman, necajit, nevoias, oropsit, calic, mizer, nenorocit, stramtorat
Amarnic= teribil, strasnic, crunt, chinuitor, grozav
Grozav = groaznic, fioros, cumplit, infiorator, oribil, teribil, atroce, infernal, inspaimantator, strasnic, colosal, extraordinar, fenomenal, formidabil, fabulos, exceptional, uimito

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ce intrebare raspunde neologismulhsi regionalismul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine maa poate ajuta
si pe mine sa caut niste sinonime neologice stii uinde pot cauta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copilaros, vorbaret, a creste, citet? ma poate ajuta cineva si pe mine?

| rebelboy2011 a răspuns:

Zgarcit, adevrat, a cere, dusman, apus
help me plese!?