| Nutemaiholbadarling a întrebat:

Ma puteti ajuta la tema mea la romana?
Nu vreau sa imi spuneti toata tema doar schitat ceea ce trebuie sa scriu.
Realizati o compunere in care sa evidentiezi asemanarile si deosebirile dintre Lacul de Mihai Eminescu, Izvorul noptii de Lucian Blaga si Emotie de toamna de Nichita Stanescu.

4 răspunsuri:
| ssd a răspuns:

Asemanari: -toate reflecta un cadru natural
-in toate sunt evidentiate iubiriie ideale ale poetilor
-sunt in genul liric si sunt scrise in versuri (incepe cu asta)
Deosebiri: -in poezia Lacul'' eul liric isi exprima durerea pentru ca iubirea lui nu este neimplinita.In poezia "Emotie de toamna", poetul ne arata frica de a pierde persoana iubita. Iar in poezia "Izvorul noptii", eul liric ne prezinta frumusetea iubitei lui, evidentiind ochii ei.
Atat iti ajunge pentru o compunere pentru ca o infloresti si tuwinking

| fetitzatah a răspuns:

Esti clasa a 8a?

| fetitzatah a răspuns:

In poezia lacul, eminescu nu are o iubire care nu este sigura. in a doua poezie iubirea este sigura. in schimb in a treia poezie iubirea este pe cale de e se termina.

| Ruxaandraa_Lechintan_1998 a răspuns:

Am bele sunt opere lirice
In lacul avem parte de un lirism confesiv si in Emotie de toamna de unul adresativ
Eminescu descrie iubita perfecta pentru el, care este chiar ireala, imaginara, pe cand iubita lui blaga este una reala, palpabila
Asemanarea este ca ambele poeme sunt despre imaginea persoanei iubite, dar fiecare o descrie in felul propriu....mai o lungesti tu, eu ti-am zis doar niste idei happy