| alaqfqafafas a întrebat:

Ma puteti ajuta si pe mine pls...am 17 ani si vreau sa stiu daca pot pleca singur in italia cu semnatura de la parinti.sau trebuie sa am un major langa mine?happy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr.248/2005, in declaratia data de parinti si autentificata de notarul public trebuie sa se indice si un insotitor major. Ca insotitor poate fi indicat si conducatorul auto(daca mergi cu masina), personalul de bord de pe avion ori de pe tren. Fara sa fie indicat un insotitor major nu te lasa sa iesi din tara. Succes si numai bine!

1 răspuns:
| alaqfqafafas explică:

Dar nu pot sa dau vreo 50 lei unui om strain din autobuz sa zica ca ma are el in grija.sau e risc pentru el?